reklama

"Díky premiéru Fialovi za podporu ukrajinského lidu v boji proti ruské agresi, píše se v příspěvku. Ukrajinský státník ocenil i "výjimečné zacházení s Ukrajinci, kteří v České republice našli dočasné útočiště".

Zelenskyj na twitteru denně informuje o hovorech s představiteli západních zemí a vyzdvihuje jejich podporu Ukrajině, kam na konci únoru podnikla invazi ruská vojska. S Fialou se setkal i osobně v Kyjevě, kam český premiér cestoval společně se předsedy vlád Slovinka a Polska v polovině března.

Zelenskyj už minulý týden ocenil misi premiérů jako gesto odvahy vůči Rusku. Mise premiérů Česka, Polska a Slovinska Petra Fialy, Mateusze Morawieckého a Janeze Janši na Ukrajinu v minulém týdnu byla podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vzkazem, že by se lidé neměli bát Ruska. Zelenskyj to uvedl v rozhovoru s Českou televizí a dalšími zahraničními médii.

Cestu tří premiérů na Ukrajinu Zelenskyj podle svých slov vnímal jako signál podpory. Vzkaz, jak by se lidé měli zachovat, že by se neměli bát Ruska. Na dotaz, zda se na cestu na Ukrajinu chystají i jiní evropští politici, Zelenskyj uvedl, že mu řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, že o tom uvažoval, podobně jako litevský prezident Gitanas Nauséda.

Premiéři Česka, Polska a Slovinska zamířili nečekaně na Ukrajinu před týdnem v úterý vlakem. O jejich misi informoval Zelenského jako první ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Prezident to tehdy podle svých slov měl za odvážné. Šlo o první a dosud jedinou návštěvu vysokých představitelů západních zemí od začátku ruské invaze 24. února.