"Londýn, Paříž, Brusel - tam všude jsem v posledních dnech mluvil o tom, jak posílit naše vojáky. Dosáhl jsem velmi důležitých ujednání a dostali jsme dobré signály," řekl Zelenskyj ve svém večerním projevu k národu. "Týká se to raket dlouhého doletu a tanků a další úrovně naší spolupráce - bojových letadel. Ale na tom musíme dál pracovat," zdůraznil.

Svěřil se, že jej nadchlo vidět, jak se ukrajinští vojáci učí ovládat britské tanky Challenger 2 - Britové se podle něj opravdu snaží, aby Ukrajinci ve válce vyhráli. Za zásadní prezident označil schůzku s francouzským prezidentem a německým kancléřem v Paříži. Jednání podle něj proběhla korektně, ale bylo by nesprávné prozrazovat detaily. Partneři vyslechli ukrajinské stanovisko a Zelenskyj si odnesl dojem, že Ukrajině poskytnou více podpory. "Cítil jsem pochopení, že obrana Ukrajiny je také obranou zájmů našich partnerů," řekl. Připomněl také schůzky se všemi vůdci Evropské unie v Bruselu a projev v Evropském parlamentu.

"Teď je naším úkolem vzít vše, o čem jsme jednali a na čem jsme se domluvili, a přeměnit to v konkrétní dodávky, konkrétní dokumenty, konkrétní nové linie spolupráce," zdůraznil.

reklama