Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj ocenil cestu na Západ, ale na dodávkách zbraní je nutné pracovat

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajině se dostalo porozumění a získala "dobré signály", ale musí dál pracovat na tom, aby si zajistila zbraně, které potřebuje při obraně před ruskou agresí. Tak dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj komentoval výsledky své cesty po západních metropolích v tomto týdnu. Očekává, že podpora pro Ukrajinu vzroste.

"Londýn, Paříž, Brusel - tam všude jsem v posledních dnech mluvil o tom, jak posílit naše vojáky. Dosáhl jsem velmi důležitých ujednání a dostali jsme dobré signály," řekl Zelenskyj ve svém večerním projevu k národu. "Týká se to raket dlouhého doletu a tanků a další úrovně naší spolupráce - bojových letadel. Ale na tom musíme dál pracovat," zdůraznil.

Svěřil se, že jej nadchlo vidět, jak se ukrajinští vojáci učí ovládat britské tanky Challenger 2 - Britové se podle něj opravdu snaží, aby Ukrajinci ve válce vyhráli. Za zásadní prezident označil schůzku s francouzským prezidentem a německým kancléřem v Paříži. Jednání podle něj proběhla korektně, ale bylo by nesprávné prozrazovat detaily. Partneři vyslechli ukrajinské stanovisko a Zelenskyj si odnesl dojem, že Ukrajině poskytnou více podpory. "Cítil jsem pochopení, že obrana Ukrajiny je také obranou zájmů našich partnerů," řekl. Připomněl také schůzky se všemi vůdci Evropské unie v Bruselu a projev v Evropském parlamentu.

"Teď je naším úkolem vzít vše, o čem jsme jednali a na čem jsme se domluvili, a přeměnit to v konkrétní dodávky, konkrétní dokumenty, konkrétní nové linie spolupráce," zdůraznil.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Ukrajina zbraně

Aktuálně se děje

14. července 2024 15:18

Trump po atentátu vyzval k jednotě. Nezačneme se bát, vzkázal

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy