Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj odmítl podmínky Putina, přirovnal ho k Hitlerovi

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

Putin na páteční schůzce s vedením ruského ministerstva zahraničí stanovil aktuální požadavky Ruska pro ukončení války. Navrhl, že pokud Kyjev stáhne své vojska ze čtyř ukrajinských oblastí - Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské - okamžitě zastaví palbu a zahájí mírová jednání. Moskva tyto oblasti předloni nelegálně anektovala, ale kontroluje jen jejich části.

Další podmínkou pro zahájení mírových jednání je, aby se Ukrajina vzdala ambicí vstoupit do Severoatlantické aliance (NATO) a zavázala se k neutralitě. Putinův návrh také zahrnuje zrušení sankcí uvalených na Rusko.

"Tato poselství jsou ultimáta. Putin postupuje jako Hitler," řekl Zelenskyj v rozhovoru pro italskou zpravodajskou televizi Sky TG24.

Zelenskyj vyjádřil nedůvěru vůči Putinovým prohlášením a je přesvědčen, že Putin nebude spokojen pouze se zabráním čtyř ukrajinských oblastí a své požadavky bude postupně zvyšovat, podobně jako Hitler. "Dnes mluví o čtyřech oblastech, dříve to byl jen Krym a Donbas," dodal.

Putin představil své podmínky v předvečer mírového summitu ve Švýcarsku, na který Moskva nebyla pozvána. Cílem summitu je podle organizátorů definovat plán, jak do procesu v budoucnu zapojit Kyjev i Moskvu. 

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy