Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj odvolal velitele Ozbrojených sil Ukrajiny

  Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: president.gov.ua

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí jmenoval brigádního generála Andrije Hnatova velitelem Spojených sil Ozbrojených sil Ukrajiny. Hnatov ve funkci vystřídal generálporučíka Jurije Sodoľa, informovala Ukrajinska pravda.

Zelenskyj své rozhodnutí oznámil prostřednictvím videovzkazu občanům, které od začátku války rozpoutané Ruskem mívá každý den. Jeho rozhodnutí v této věci následovalo po sérii medializovaných zpráv o Sodolových selháních.

Naposledy se na Sodole stážoval Bohdan Krotevyč, který je náčelníkem štábu brigády Azov působící v rámci ukrajinské Národní gardy. Major Krotevyč v pondělí ve svém statusu na platformě Telegram napsal, že prokuraturu vyzval " k zahájení vyšetřování jednoho vojenského generála ", který "zabil více ukrajinského vojenského personálu než kterýkoli ruský generál".

Generálovo jméno nebylo v Krotevyčově příspěvku uvedeno, ale podle ukrajinského tisku je zřejmé, že jde o generálporučíka Sodoľa.

Ve svém statusu Krotevyč dodal, že velitelů nižších hodnotí postaví před soud například za ztrátu pozorovatelského stanoviště, ale generála " za ztrátu regionů a desítek měst a ztrátu tisíců vojáků " nesoudí.

Sodolovo odvolání žádala i poslankyně ukrajinského parlamentu Marijana Bezuhlá.

Sodol působil také jako velitel ukrajinské námořní pěchoty. Do funkce velitele společných sil ozbrojených sil Ukrajiny byl jmenován v únoru v rámci změn v armádě po odchodu generála Valerije Zalužného.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 13:13

Deštivé počasí má pokračovat. V části ČR bude vydatně pršet

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy