Informace přinesla agentura Reuters. Vůdci Severoatlantické aliance se předtím dohodli na odstranění akčního plánu členství, což zkrátí proces připojení Ukrajiny k NATO ze dvou kroků na jeden, což má urychlit její vstup.

Konkrétní termíny ale na summitu nebyly stanoveny. "Ukrajina učiní NATO silnější a NATO učiní Ukrajinu bezpečnější," uvedl Zelenskyj.

NATO zatím Ukrajinu formálně nepozvalo do svých řad a neposkytlo Kyjevu časový harmonogram. Zelenskyj kritizoval skutečnost, že aliance nepředstavila časový plán pro ukrajinské členství jako "absurdní".

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg reagoval na Zelenského kritiku slovy: "Nikdy v minulosti nebylo ze strany NATO posláno silnější poselství, jak politicky ve vztahu k dalšímu směřování členství, tak konkrétní podporou ze strany spojenců NATO."

Stoltenberg také uvedl, že předchozí procesy přistoupení k NATO nikdy nebyly provázeny časovými harmonogramy, ale spíše byly založeny na splnění určitých podmínek.