Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj poděkoval Pavlovi za pomoc v boji proti Rusku

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyjádřil poděkování českému prezidentovi Petrovi Pavlovi za pomoc, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině v boji proti ruské invazi.

Pavel potvrdil, že Česko bude nadále stát po boku Ukrajiny a poskytovat jí veškerou podporu. Oba státníci se setkali večer na okraji Mnichovské bezpečnostní konference.

"Jsme vděční za veškerou pomoc, kterou nám poskytujete. Děkujeme, že jste s námi," uvedl Zelenskyj.

Český prezident odpověděl, že Ukrajina může i nadále počítat s českou pomocí. "Naše podpora zůstane stabilní, nic se na tom nemění," prohlásil prezident Pavel.

Pavel informoval Zelenského, že Česko spolu s Dánskem, Nizozemskem a Kanadou zkoumá možnosti financování nákupu zbraní a munice pro Ukrajinu v třetích zemích.

Ještě před večerním setkáním s ukrajinským prezidentem Pavel uvedl, že Česko má šanci zakoupit stovky tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu mimo Evropskou unii, pokud se podaří zajistit finance.

Pavel věří, že získání peněz nebude problém; poté by Ukrajina mohla munici obdržet během několika týdnů.

Na tiskové konferenci odpoledne Pavel uvedl, že chce s Zelenským diskutovat nejen o české pomoci Ukrajině, ale také o podpoře, kterou Ukrajina získává od dalších zemí postižených ruskou agresí.

V pátek Pavel jednal v Mnichově s americkou zmocněnkyní pro hospodářskou obnovu Ukrajiny Penny Pritzkerovou. Shodli se, že je nutné připravit plány na obnovu Ukrajiny po válce již nyní, aniž by čekali na konec bojů.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Petr Pavel

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy