Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj podepsal zákon umožňující odsouzeným sloužit v ukrajinské armádě

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: twitter Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje některým kategoriím odsouzených sloužit v ukrajinské armádě. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na údaje z webové stránky ukrajinského parlamentu.

Kromě zákona "o zavedení institutu podmíněného propuštění osob z výkonu trestu za jejich přímou účast na obraně země, ochraně její nezávislosti a územní celistvosti" podepsal Zelenskyj i zákon zvyšující pokuty pro osoby nedodržující pravidla mobilizace do ozbrojených sil.

Pokuty se nyní mohou pohybovat od 17.000 do 25.500 hřiven (přibližně 400 až 600 eur). V případě nezaplacení pokuty mohou úřady odepsat prostředky z účtů, zabavit majetek nebo uplatnit trestněprávní odpovědnost.

V polovině dubna Zelenskyj podepsal nový zákon o mobilizaci, který zavazuje muže ve věku od 18 do 60 let, aby do 60 dnů aktualizovali své údaje na vojenských zprávách. Zákon také zvyšuje platy dobrovolníkům a zpřísňuje tresty za vyhýbání se povolání do armády, uvádí agentura Reuters.

Nový zákon rovněž stanoví, že výjimku z mobilizace obdrží jen 50 procent státních zaměstnanců, na rozdíl od dosavadních 100 procent. Plně osvobozeni od mobilizace jsou pouze státní zaměstnanci na nejvyšších postech. Do evidence budou nově zahrnuti i zaměstnanci bezpečnostních složek ve výslužbě.

Zákon také ruší kategorie omezené způsobilosti pro vojenskou službu, takže na Ukrajině budou nově jen dvě kategorie: způsobilí a nezpůsobilí k vojenské službě. Ti, kteří jsou nyní nezpůsobilí, se musí do devíti měsíců podrobit nové lékařské prohlídce, aby potvrdili nebo změnili své zařazení.

Po vpádu ruských vojsk do země 24. února 2022 mnoho Ukrajinců dobrovolně narukovalo do armády. Po dvou letech války se však zájem o službu snížil a mnoho mužů se nyní bojům spíše snaží vyhnout, píše agentura Reuters.

Ani jedna strana konfliktu nezveřejňuje oficiálně své vojenské ztráty, ale odhady naznačují vysoké ztráty na obou stranách frontové linie. 

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy