Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj přijel do Polska podepsat bezpečnostní pakt

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)
Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)
Foto: FDFA Communication

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí přijel do sousedního Polska, aby se setkal s tamním protějškem Andrzejem Dudou a polským premiérem Donaldem Tuskem. Hlavním účelem návštěvy je podpis bezpečnostní dohody mezi oběma zeměmi, ke kterému došlo v odpoledních hodinách. Informoval o tom server Wiadomości. 

Zelenskyj a Tusk jednali mezi čtyřmi očima a za účasti delegací z obou zemí. "V plánu je pokračování jednání o obranné spolupráci, o podpoře Ukrajiny na cestě k evropské integraci a o očekáváních před summitem NATO ve Washingtonu. Jednat se bude i o účasti Polska na obnově Ukrajiny, rozvoji obchodu a humanitární spolupráce," uvedla Zelenského kancelář v prohlášení na webu.

Návštěva ukrajinského prezidenta v sousední zemi bude pokračovat i zítra, kdy se Zelenskyj setká s polským protějškem Andrzejem Dudou. 

Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, která se už déle než dva roky brání plnohodnotné ruské invazi. Země je také důležitým logistickým centrem pro západní vojenskou pomoc a útočištěm pro více než milion ukrajinských uprchlíků. 

Zmíněný summit NATO začne v úterý v americkém Washingtonu, přičemž se na něm bude řešit další pomoc Ukrajině. Pozván byl i Zelenskyj, který při zahraničních cestách nejprve cestuje do Polska, odkud pokračuje letecky. 

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Polsko Ukrajina

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy