"Pokud někdo zvažuje vyjednávání, tak nehledá způsoby, jak oklamat všechny kolem sebe, aby mohl poslat desítky nebo stovky tisíc dalších lidí - mobilizovaných nebo žoldáků - do mlýnku na maso," řekl Zelenskyj. "Lžou o tom, že mobilizace byla úspěšně dokončena... Pravda je, že v ruských regionech i na okupovaném ukrajinském území dál shánějí lidi, které by poslali na smrt," dodal ukrajinský prezident.

Podle ukrajinského generálního štábu nově mobilizovaní ruští vojáci míří i do Běloruska, které ruské armádě poskytlo ubytovací kapacity a výcvikové prostory. "Bělorusko dál podporuje ozbrojenou agresi Ruské federace proti Ukrajině, přijímá a ubytovává ruské vojáky a poskytuje vojenské prostory pro výcvik," sdělil ukrajinský štáb.

Nejtěžší boje se podle Zelenského nyní vedou u měst Bachmut a Soledar v Doněcké oblasti. "Držíme tam svoje pozice," řekl prezident.

Ruské síly kromě toho pokračují ve vzdušných útocích. Dnes ráno byl po celé Ukrajině s výjimkou Ruskem obsazeného poloostrova Krym vyhlášen letecký poplach, uvedl server Ukrajinska pravda. Ukrajinské síly v pátek večer sestřelily dva ruské vrtulníky Ka-52 a šest vrtulníků Šáhed-136, informovalo dnes ráno jižní velitelství ukrajinské armády. Tvrzení válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze v době pokračujících bojů ověřit.

Zelenskyj ve svém večerním projevu sdělil, že Rusko v bojích na Ukrajině nejspíše ztratilo už tolik vojáků a munice jako během obou válek v Čečensku, které se odehrály v období 1994-1996 a 1999-2009.

Ani údaje o počtu obětí, které bojující strany zveřejňují značně odlišné, nelze nezávisle ověřit. Kyjev uvádí, že od začátku konfliktu v únoru přišlo Rusko o téměř 75.000 vojáků, Moskva přiznává zhruba desetinové ztráty.

O celkovém počtu zemřelých ukrajinských vojáků ani jedna ze stran pravidelně neinformuje, Rusko ale hlásí denní ztráty v řadách ukrajinských sil a ruský mediální projekt Agentstvo spočítal, že mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v těchto denních hlášeních od začátku války do 20. září informoval o více než 83.000 zabitých ukrajinských vojácích. Jeho hlášení tak nejsou v souladu s výrokem šéfa resortu Sergeje Šojgua, který 21. září uvedl, že ukrajinské ztráty představují 61.207 mrtvých vojáků a 49.368 zraněných. Podle Kyjeva je bilance mrtvých v řadách ukrajinských vojáků mnohem nižší. Koncem srpna náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj sdělil, že ve válce zahynulo bezmála 9000 ukrajinských vojáků. Podle oznámení ukrajinského generálního prokurátora Andrije Kostina z tohoto týdne si ruská agrese proti Ukrajině si vyžádala také životy 7938 civilistů, včetně 430 dětí.

reklama