Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj se obořil na Putina kvůli obviňování Kyjeva z podílu na teroru u Moskvy

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v sobotu poprvé vyjádřil k teroristickému útoku v Rusku, který si vyžádal 133 obětí. Zelenskyj kategoricky odmítl obvinění z ruské strany, která i prostřednictvím prezidenta Vladimira Putina naznačuje, že útočníci byli napojení na Ukrajinu.

"Po tom, co se stalo v Moskvě, se Putin a spol. samozřejmě snaží svalit vinu na někoho jiného," uvedl Zelenskyj ve videu na sociální síti s tím, že Moskva používá stále stejné metody a vždy obviňuje ostatní. Ukrajinský prezident zmínil, že jeho ruský protějšek den mlčel, aniž by se postaral o své ruské spoluobčany.

Putin podle Zelenského raději přemýšlel o tom, jak by s útokem mohl spojit Ukrajinu. Lídr napadené země obvinil Rusko z toho, že samo šíří teror, přičemž poukazoval na přítomnost ruské armády na Ukrajině. "Přivedli sem, na ukrajinskou půdu, statisíce vlastních teroristů, aby bojovali proti nám, a je jim jedno, co se děje v jejich zemi," dodal.

K odpovědnosti za útok se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, Rusové však veřejně zmiňují údajnou ukrajinskou stopu v případu. Například prezident Putin uvedl, že útočníci se pokusili uprchnout na Ukrajinu, kde podle jeho slov byli lidé, kteří jim měli pomoci s překročením hranice. Kyjev označil verzi ruských tajných služeb za neobhajitelnou a absurdní.

Moskva si podle mluvčí ruské diplomacie Marije Zacharovové v následujících dnech posvítí na vyjádření amerických činitelů. "Dokud nebude vyšetřování teroristického útoku u konce, jakákoliv slova z Washingtonu vyviňující Kyjev musí být vnímána jako důkazy," řekla podle ruské státní agentury TASS.

Agentura zároveň informovala, že na 152 lidí vzrostl počet zraněných po pátečním tragédii. "285 lidí bylo zraněno, přičemž 133 z nich zemřelo," uvedlo ministerstvo pro mimořádné události na webu. Na místě tragédie pokračuje odklízení trosek.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Vladimír Putin teroristické útoky v Rusku

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy