reklama

Zelenskyj hovořil s americkými zákonodárci a vyzval je k další pomoci Ukrajině a posílení její obranyschopnosti. "Nemůžeme dopustit šíření války a ruského zla," prohlásil, zatímco se německý kancléř Olaf Scholz v pátek setkával ve Washingtonu s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Sám Scholz během páteční návštěvy USA vyzval kongresmany, aby co nejdříve schválili pomoc Ukrajině. "Bez pomoci USA bude situace pro Ukrajinu velice komplikovaná," řekl na tiskové konferenci před setkáním s Bidenem.

Ukrajinský prezident ve svém videoprojevu konkrétně připomněl žádost o rakety ATACMS s dlouhým doletem. Kyjev stojí také o americké systémy Patriot či německé řízené střely Taurus, které mají dosah až 500 kilometrů.

Balík ve středu podpořilo 49 poslanců, proti jich bylo o jednoho více. Ke schválení bylo potřeba 60 hlasů. Republikánům vadilo, že dohoda podle nich neobsahuje dostatečně přísná opatření pro boj s nelegální imigrací přes hranici s Mexikem.

Americký prezident Joe Biden už dříve obvinil svého pravděpodobně vyzyvatele Donalda Trumpa z toho, že vybízí k zablokování balíku. Republikáni vyjádřili nesouhlas navzdory tomu, že autoři zapracovali některé jejich požadavky.