Zůstává zatím nejasné, zda se toto setkání uskuteční v New Yorku nebo později během týdne v Bílém domě. Jeden z informovaných zdrojů naznačil, že Zelenskyj by mohl po své zastávce v New Yorku odcestovat do Washingtonu.

Zelenskyj plánuje využít možnosti osobního projevu na výročním zasedání k tomu, aby vyzval k větší podpoře Ukrajiny, která pokračuje v protiofenzivě proti Rusku. Je známo, že během svého pobytu v New Yorku plánuje kromě projevu na shromáždění také několik setkání s dalšími světovými lídry.

Jeho cílem bude přesvědčit země, které dosud nezaujaly jednoznačný postoj k válce, aby tvrději odsoudily Rusko. Mezi jeho plánovanými setkáními bude i schůzka s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, jak oznámila izraelská vláda v čtvrtek.

Podle informací ze zdroje z Republikánské strany (GOP) má Zelenskyj v plánu navštívit Kapitol ve čtvrtek, i když nemá v úmyslu vystupovat na společném zasedání Kongresu. Místo toho se očekává, že se setká individuálně s kongresmany a členy vedení.

Setkání přichází v době, kdy Kongres zvažuje žádost Bílého domu o další pomoc Ukrajině. Schválení této žádosti zůstává sporné, protože vláda je v této otázce rozdělena.

Poslední setkání mezi prezidentem Bidenem a prezidentem Zelenským proběhlo v červenci na okraji summitu NATO v Litvě. Dříve se společně setkali v květnu na summitu skupiny G7 v Japonsku.

Ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken se minulý týden setkal s prezidentem Zelenským v Kyjevě během cesty, která měla částečně napravit vztahy mezi USA a Ukrajinou před očekávaným diplomatickým setkáním. Blinken Zelenskému sdělil, že Spojené státy jsou "odhodlány nadále kráčet bok po boku" s Ukrajinou.