Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj v EP: Ukrajina bojuje s nejvíce protievropským režimem moderního světa

Volodymyr Zelenskyj a Roberta Metsolaová
Volodymyr Zelenskyj a Roberta Metsolaová
Foto: Twitter Roberta Metsolaová

Ukrajina bojuje s nejvíce protievropským režimem moderního světa a svým nasazením brání i evropské hodnoty, upozornil dnes v Evropském parlamentu (EP) ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezident země, která se už skoro rok brání ozbrojené agresi sousedního Ruska, vystoupením před europoslanci zahájil svou dnešní návštěvu Bruselu.

Čeká jej ještě setkání s šéfy států a vlád na jejich mimořádném summitu. V europarlamentu prezident také poděkoval za pomoc, kterou Kyjevu evropské země poskytují.

Zelenskyj, který je tyto dny teprve na své druhé zahraničí cestě od začátku ruské invaze, před europoslanci hovořil o evropských a ukrajinských hodnotách, proti nimž podle něj Rusko vede "totální válku". Využívá k tomu podle něj i miliony Rusů, jejichž život nemá pro Moskvu žádnou cenu; jen jako těl, která jsou schopna chopit se zbraní. Rusko podle Zelenského také těží z rozsáhlých rezerv zbraní ještě ze sovětských dob i pomoci v podobě dodávek od diktátorských režimů jako je Írán.

Při svých vystoupeních a jednáních v Londýně a Paříži, tedy předchozích zastávkách nynější evropské cesty, Zelenskyj opakovaně na spojence apeloval ohledně dodávek moderních zbrojních systémů, včetně letadel. Dnes v europarlamentu tak neučinil.

Šéfka EP Roberta Metsolaová v krátkém projevu, kterým ukrajinského prezidenta uvítala, ale unijní země vyzvala, aby rychle zvážily dodávky systémů dlouhého doletu i stíhaček, které Ukrajina potřebuje. Zelenského také ujistila o tom, že budoucnost Ukrajiny je v Evropské unii.

To si myslí i Zelenskyj, podle něhož se Ukrajina členem EU stane, až zvítězí ve válce s Ruskem. "Děkuji, že se bráníme společně," uvedl také ve svém projevu v černé mikině oděný politik, kterého europoslanci několikrát ocenili povstáním a bouřlivým potleskem. Už při svém příchodu do sálu se od nich Zelenskyj dočkal delšího potlesku ve stoje. Někteří si ho při této příležitosti natáčeli na mobilní telefony, další zase dnes přišli s doplňky v ukrajinských vlajkách.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj EU Rusko

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy