Čeká jej ještě setkání s šéfy států a vlád na jejich mimořádném summitu. V europarlamentu prezident také poděkoval za pomoc, kterou Kyjevu evropské země poskytují.

Zelenskyj, který je tyto dny teprve na své druhé zahraničí cestě od začátku ruské invaze, před europoslanci hovořil o evropských a ukrajinských hodnotách, proti nimž podle něj Rusko vede "totální válku". Využívá k tomu podle něj i miliony Rusů, jejichž život nemá pro Moskvu žádnou cenu; jen jako těl, která jsou schopna chopit se zbraní. Rusko podle Zelenského také těží z rozsáhlých rezerv zbraní ještě ze sovětských dob i pomoci v podobě dodávek od diktátorských režimů jako je Írán.

Při svých vystoupeních a jednáních v Londýně a Paříži, tedy předchozích zastávkách nynější evropské cesty, Zelenskyj opakovaně na spojence apeloval ohledně dodávek moderních zbrojních systémů, včetně letadel. Dnes v europarlamentu tak neučinil.

Šéfka EP Roberta Metsolaová v krátkém projevu, kterým ukrajinského prezidenta uvítala, ale unijní země vyzvala, aby rychle zvážily dodávky systémů dlouhého doletu i stíhaček, které Ukrajina potřebuje. Zelenského také ujistila o tom, že budoucnost Ukrajiny je v Evropské unii.

To si myslí i Zelenskyj, podle něhož se Ukrajina členem EU stane, až zvítězí ve válce s Ruskem. "Děkuji, že se bráníme společně," uvedl také ve svém projevu v černé mikině oděný politik, kterého europoslanci několikrát ocenili povstáním a bouřlivým potleskem. Už při svém příchodu do sálu se od nich Zelenskyj dočkal delšího potlesku ve stoje. Někteří si ho při této příležitosti natáčeli na mobilní telefony, další zase dnes přišli s doplňky v ukrajinských vlajkách.

reklama