"Čím více pomoci Ukrajina nyní dostane, tím dříve skončíme ruskou válku, a tím dříve a spolehlivěji zaručíme, že se tak krutá válka nerozšíří do dalších zemí," řekl ukrajinský prezident.

MMF v pátek schválil Ukrajině dodatečné nouzové financování za 1,3 miliardy dolarů, o které Kyjev žádal. Zemi má pomoct udržet v chodu ekonomiku při trvajícím boji s Ruskem. Světová banka počátkem tohoto měsíce uvedla, že ukrajinská ekonomika zdevastovaná invazí ruských vojsk v letošním roce klesne o 35 procent.

Zelenskyj dnes řekl, že Ukrajina žádá, aby byla vytvořena stálá pracovní skupina, která by jeho zemi poskytovala pomoc. Ukrajina podle něj potřebuje 17 miliard dolarů na přestavbu klíčové infrastruktury, poškozených obytných domů a škol. Dvě miliardy dolarů jsou potřeba na přestavbu energetické infrastruktury, ne méně než pět miliard dolarů na úvěrové limity pro nákup uhlí a plynu. Kyjev také žádá, aby mu MMF poskytl nový úvěrový program za 20 miliard dolarů.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes požádal ministry financí, aby zkonfiskovali zmražená ruská aktiva za stovky miliard dolarů. Západní protiruské sankce by se podle něj měly zesílit. Ukrajina bude potřebovat příští rok 55 miliard dolarů externího financování, řekl Šmyhal.

Ministři financí států skupiny G7 dnes ve Washingtonu na okraji podzimního jednání MMF uvedli, že chtějí Ukrajině poskytovat finanční pomoc i příští rok. Letošní nejnaléhavější finanční potřeby Ukrajiny jsou podle nich pokryty. Kromě vojenské a humanitární podpory už země dostala rozpočtovou podporu ve výši 20,7 miliardy amerických dolarů, celkem je pro ni na letošní rok vyčleněno 33,3 miliardy dolarů. Největším podporovatelem Ukrajiny jsou Spojené státy, z evropských zemí poskytuje nejvíce peněz Německo.