Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj řekl, že věří ve vítězství Ukrajiny a mír podle představ Kyjeva

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu pronesl projev u příležitosti druhého výročí začátku ruské invaze. I po dvou letech bojů je přesvědčen, že Ukrajina zvítězí, přičemž válka podle něj musí skončit za podmínek stanovených Kyjevem, aby mír byl spravedlivý.

Podle Zelenského si každý normální člověk přeje konec války. "Ale nikdo z nás nedovolí, aby skončila i naše země. Proto ke slovům o ukončení války vždy dodáváme: za našich podmínek. Proto se slovem mír vždy zní: spravedlivý. Proto vždy v historii bude vedle Ukrajiny i výraz nezávislá. Pojďme za to bojovat. Vyhrajeme. Bude to nejlepší den našeho života," řekl.

Ukrajinský prezident pronesl projev na letišti Hostomel nedaleko Kyjeva, kde ukrajinská armáda na začátku války odrazila ruský výsadek, jehož cílem bylo obsazení metropole.

Řeč si vyslechli čtyři zahraniční státníci, kteří v den druhého výročí přicestovali na Ukrajinu. Jde o šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, italskou premiérku Giorgiu Meloniovou, belgického premiéra Alexandera de Croo a kanadského premiéra Justina Trudeaua. Všechny čtyři čeká jednání se Zelenským či společné uctění památky padlých vojáků.

Von der Leyenová o příjezdu do Kyjeva ráno informovala na sociální síti X. "Víc než kdy dřív stojíme za Ukrajinou. Finančně, ekonomicky, vojensky, morálně. Dokud země nebude konečně svobodná," napsala po příjezdu do ukrajinské metropole.

Zelenskyj se má dnes ještě na dálku připojit k jednání se zástupci členských států G7, kam patří Velká Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a Spojené státy americké.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 10:51

Zdražuje čokoláda, cukr i káva. Počasí dělá z běžného zboží luxus pro bohaté

Ceny kakaa vytrvale stoupají a podle analytiků komodita má prostor pro prodloužení současného rekordního cyklu. Ale zatím nejsou na obzoru žádné známky výrazného snížení poptávky. Na konci března ceny kakaa na burze v New Yorku dosáhly historického maxima, když nakrátko překročily hranici 10.000 USD za tunu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy