Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zelenskyj získává podporu pro svůj mírový plán

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Facebook / Володимир Зеленський

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu získal pro svůj mírový plán podporu účastníků summitu lídrů zemí západního Balkánu v albánské Tiraně.

"Nevyprovokovaná vojenská agrese Ruska proti Ukrajině je i nadále velkým nebezpečím pro evropskou bezpečnost a mezinárodní mír," uvedli účastníci ve zveřejněném prohlášení. Podepsal jej také proruský srbský prezident Alexandar Vučič.

Zelenskyj na sociální síti X uvedl, že se s Vučičem v Tiraně setkal a poděkoval mu za podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny ze strany Srbska i za humanitární a finanční pomoc.

Signatáři prohlášení rovněž potvrdili svou účast na mírovém summitu, který pořádá Ukrajina spolu se Švýcarskem. Tématem jednání má být realizace mírového plánu, který Zelenskyj předložil ještě v roce 2022.

Jeho součástí je úplné stažení ruských vojáků z ukrajinského území, reparace a procesy s pachateli válečných zločinů.

Zelenskyj už ve středu po setkání s albánským premiérem prohlásil, že obě země zvažují prohloubení spolupráce v oblasti bezpečnosti.

"Albánie od prvních dnů invaze podporovala Ukrajinu v boji za svobodu a územní celistvost, " napsal Zelenskyj na sociální síti X. "Dnes jsme diskutovali o obranných potřebách Ukrajiny a potenciální společné produkci zbraní, " dodal.

Pomoc Ukrajině ocenil tento měsíc během návštěvy Albánie také ministr zahraničí USA Anthony Blinken.

Zelenskyj se během nedávných zahraničních cest snažil získat další pomoc a opakovaně prohlásil, že vítězství Ukrajiny záleží na pomoci Západu.

Před příchodem do Albánie Zelenskyj navštívil i Saúdskou Arábii, kde se snažil propagovat svůj mírový plán a zajistit výměny válečných zajatců. Saúdská Arábie udržuje vztahy s Ruskem i Ukrajinou av minulosti již plnila roli prostředníka mezi oběma bojujícími stranami. V září 2022 zprostředkovala propuštění více než 200 ukrajinských zajatců.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

10:12

Mladík ve škole na Tachovsku vyhrožoval spolužačce. Skončil v cele

Policie v úterý zasahovala na jedné ze škol na Tachovsku kvůli výhrůžkám, jejichž původcem byl jeden ze studentů. Mladík podle dosavadních zjištění vyhrožoval spolužačce tím, že zabije její blízké.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy