reklama

Podle něj je to způsobeno neschopností politiků, kteří nedokáží efektivně řešit výzvy a problémy. Zeman kritizoval ekonomickou situaci země, upozornil na nejvyšší inflaci v Evropě a nejvyšší rychlost zadlužování.

Exprezident zdůraznil, že Česká republika je jedinou členskou zemí Evropské unie, která se ekonomicky ještě nedostala na úroveň před pandemií covidu-19.

Dalšími symptomy zaostávání jsou znehodnocování úspor občanů a srovnání současné situace s obdobím před více než 30 lety, kdy kritizoval komunistický režim.

Zeman také poukázal na neschopnost politiků a vyjmenoval několik ministrů, kteří podle něj nemají odpovídající vzdělání nebo specializaci pro své resorty. Vyzval občany, aby se aktivně účastnili letošních voleb, přičemž neúčast vnímal jako souhlas se zaostáváním země.

V závěru svého projevu Zeman odkázal na Listinu základních práv a svobod, která obsahuje právo na občanskou neposlušnost. Vyzval občany k projevům nespokojenosti formou stávek, demonstrací, bojkotů a jiných forem nenásilných protestů.

Zeman chtěl svůj projev zveřejnit už 26. prosince, rozhodl se ho ale odložit kvůli tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, při níž bylo zabito 14 lidí.