Zemětřesení zasáhlo provincii Hormozgán, zvláště pak vesnici Saja Choš, v níž žije zhruba 300 lidí. Otřesy postihly oblast asi 100 kilometrů na jihozápad od přístavního města Bandar Abbás, uvedla americká geologická služba USGS.

Podle agentury AP lidé vybíhali do ulic, když pokračovaly další otřesy. Ranní zemětřesení poškodilo budovy i infrastrukturu. Nejméně 12 lidí bylo hospitalizováno. "Jsou prováděny záchranné práce a nyní poskytujeme stany jako nouzové příbytky," uvedl podle agentury Reuters regionální šéf záchranných složek.

Podle íránské agentury IRNA následovaly po prvním zemětřesení další dvě o síle 6,3 a 6,1 stupně a více než desítka následných otřesů. "Všechny oběti zemřely při prvním zemětřesení a nikdo nepřišel k újmě při dalších dvou silných zemětřeseních, protože lidé už byli mimo své domy," řekl šéf příslušného okresu.

Už loni v listopadu stejnou provincii postihla dvě zemětřesení o síle 6,4 a 6,3 stupně. Zahynul tehdy jeden člověk.

Írán je oblastí se silnou seismickou aktivitou, protože leží na okraji několika tektonických desek. V roce 1990 zemětřesení o síle 7,4 stupně na severu země zabilo na 40.000 lidí a například v roce 2003 zemětřesení o síle 6,6 stupně zdevastovalo historické město Bám a zabilo na 26.000 lidí.