Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimní počasí boje na Ukrajině nezastaví, tvrdí ISW

Ruská armáda
Ruská armáda
Foto: mil.ru

Nadcházející zimní počasí boje na Ukrajině nezastaví, domnívají se analytici amerického Institutu pro studium války (ISW). Možný pomalejší postup podle nich v následujících měsících způsobí spíš problémy v logistice nebo obranné postavení ruských invazních jednotek než špatné počasí, jak uvádí někteří západní činitelé.

Představitelé Spojených států a dalších západních zemí doufají, že "očekávané zimní zpomalení bojů bude příležitostí pro obnovení diplomatických vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou," uvedl tento týden server NBC News. Vyjádřil se tak například náměstek amerického ministerstva obrany Colin Kahl, podle kterého rozsáhlé ofenzivy na obou stranách zkomplikuje příchod zimy, kdy se intenzita bojů sníží.

"Pokud se boje tuto zimu zastaví, bude to kvůli logistickým výzvám a vyvrcholení několika kampaní obou stran," píše v hodnocení ISW a připomíná, že ruské kampaně za účelem dobytí Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti dosáhly vrcholu už před několika měsíci, ačkoliv Moskva opakovaně trvá na zahájení dalších a dalších útoků. "Ruské síly jsou na na většině fronty v obranné pozici," dodávají analytici.

Vojenský postup může zpomalit nebo zastavit podzimní a jarní bahno nebo špatné či nedostatečné zimní vybavení, uvádí ISW. Některé vojenské vybavení může vyžadovat uzpůsobení pro chladnější počasí a postup může kvůli logistickým potížím zpomalit nedostatek vybavení a munice.

Větší komplikace zima přinese hůře vybaveným ruským silám na Ukrajině. Naopak dobře zásobované ukrajinské jednotky podle všeho své protiofenzivy nezastaví, ale naopak využijí zmrzlého terénu a budou se přesouvat rychleji než na podzim.

Rusko letos 24. února zaútočilo na Ukrajinu a s jarním táním se rovněž potýkalo s problémy, které pro jejich těžkou techniku představovaly rozbahněné cesty a terén. Ukrajina od léta zahájila protiofenzivy na severovýchodě a jihu země, kde zatím úspěšně dobyla část území dříve okupovaného Ruskem.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:50

Co to mělo být? Zdrcení žáci jsou z přijímaček v rozpacích a na pokraji pláče

Jakoby české školství neodkázalo připravit bezproblémové zadání přijímacích zkoušek tak, aby se další rok po tom problémovém vydařil lépe. Ale je tomu tak a nebo je problém v přípravě? První kolo jednotných přijímacích zkoušek je minulostí a žáci se vyjadřují k průběhu zkoušek. Někteří z nich uvádějí, že otázky z matematiky byly obtížné a někteří se cítí unavení ze čtení dlouhých zadávacích textů.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy