Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zinscenovaná evakuace? Proruští separatisté ji ohlásili "dnes", videa ve skutečnosti předtočili

Proruští separatisté videa o evakuaci předtočili dopředu, ukazují metadata
Proruští separatisté videa o evakuaci předtočili dopředu, ukazují metadata
Foto: Reprofoto Radio Free Europe/Radio Liberty

Lídři proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny dnes ohlásili hromadnou evakuaci obyvatelstva do Ruska kvůli obavě z útoku ukrajinské armády. Videovzkazy oznamující evakuaci ale byly předtočené a vznikly už před několika dny, zjistilo rádio Svobodná Evropa z metadat. Dodalo, že ruští představitelé se "tvářili, že o evakuaci nevěděli", podle korespondenta rádia Marka Krutova je tak celé dnešní dění zinscenováno.

Ruský prezident Vladimir Putin v reakci nařídil ruskému ministrovi pro mimořádné události, aby v Rostovské oblasti poblíž Ukrajiny zařídil pro nově příchozí vše potřebné. Vládu pak požádal, aby pro každého příchozího z Donbasu zajistila jednorázový příspěvek 10.000 rublů (zhruba 2785 Kč), informovala ruská tisková agentura TASS.

Vůdce neuznávané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin evakuaci zdůvodnil obavou, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by mohl v nejbližší době vydat rozkaz k ofenzívě proti separatistům. Ukrajinský ministr zahraničí informaci o chystaném útoku odmítl jako dezinformaci.

První autobusy s ruskými občany mají podle agentury Interfax z území ovládaných separatisty vyjet ve 20:00 moskevského času (18:00 SEČ). Agentura doplnila, že evakuace již začala například v internátní škole pro sirotky v Doněcku.

"Od dnešního dne se organizuje hromadný, centrálně řízený odjezd obyvatelstva do Ruska. V prvé řadě se evakuují ženy, děti a starší lidé," řekl Pušilin.

Nedlouho po neuznávané Doněcké lidové republice oznámila evakuaci i takzvaná Luhanská lidová republika, která byla taktéž vyhlášena proruskými separatisty.

"Ve snaze zabránit obětem mezi civilisty vyzývám obyvatele republiky, aby v co nejkratší době opustili území a vydali se do Ruské federace," citovala prohlášení lídra luhanských povstalců Leonida Pasečnika agentura AFP.

Rádio Svobodná Evropa z metadat videovzkazů obou lídrů ale zjistilo, že záběry byly předtočené. Ačkoliv se na nich evakuace zahajuje "dnes" a jeden z lídrů označil i konkrétní datum, tedy 18. únor, videa vznikla už 16. února. "Všechno, co se dnes děje, je jasně a nepochybně zinscenováno," napsal na twitteru korespondent rádia Mark Krutov. 

Both DNR and LNR leaders filmed their "evacuation videos" on February 16th, as Telegram metadata shows. Denis Pushilin even says "today, on February 18th..." . Everything that happens today is clearly and undoubtfully staged. https://t.co/F77gSjyTTN

— Mark Krutov (@kromark) February 18, 2022

"Evakuace kvůli vyhrocení situace byla vyhlášena 18. února. Toto datum je ve výzvě vůdce doněckých separatistů Denise Pušilina označeno jako "dnes". Obě videa – výzvy Pušilina a Leonida Pasečnika – však byla natočena 16. února jak vyplývá z metadat," uvedla Svobodná Evropa. "Ruští představitelé však bezprostředně po jejím pátečním zveřejnění situaci nekomentovali a tvářili se, že o evakuaci nic nevěděli," dodala.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru odmítl jako dezinformace ruské propagandy tvrzení separatistů o nadcházející ofenzívě ukrajinské armády či o sabotážích ukrajinských či polsky hovořících diverzantů v chemických provozech v Donbasu. "Ukrajina neprovádí ani nechystá takové akce. Počítáme pouze s diplomatickým řešením konfliktu," zdůraznil.

Putin nařídil ministrovi pro mimořádné události, aby v Rostovské oblasti přiléhající k ukrajinským územím ovládaným separatisty zajistil pro příchozí ubytování, teplou stravu a zdravotní pomoc, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Proruští separatisté dnes vedle toho obvinili ukrajinskou armádu, že druhým dnem porušuje příměří a ostřeluje osady na povstaleckém území. Ukrajinská armáda naopak tvrdí, že separatisté za uplynulých 24 hodin porušili příměří v 60 případech. Jeden voják utrpěl zranění. Nad situací vyjádřil své znepokojení Kreml, který nechal u hranic s Ukrajinou rozmístit desítky tisíc vojáků, čímž vyvolal na Západě obavy z invaze.

Ta by podle západních zdrojů mohla začít právě pod záminkou ochrany ruských občanů a krajanů v Donbasu. Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem prohlásil, že ukrajinská armáda páchá v Donbase "genocidu". Moskva nicméně popírá, že by měla v úmyslu Ukrajinu napadnout. Ruští poslanci ale tento týden vyzvali Putina, aby uznal nezávislost povstaleckých republik.

Témata:  Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

14. února 2026 19:33

Nejméně věří Češi Turkovi, ukázal průzkum. Od politika přišla rázná reakce

První letošní výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), realizovaný na přelomu ledna a února 2026, nabízí detailní pohled na to, jak čeští občané vnímají své politické představitele. Nejdůvěryhodnější postavou české politické scény zůstává prezident Petr Pavel, kterému věří 62 procent dotázaných. Jako jediný politik v šetření oslovuje téměř dvě třetiny veřejnosti a dosahuje kladného indexu důvěry ve výši +28.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Volodymyr Zelenskyj na MSC

Významný moment pro Česko: Zelenskyj na MSC poděkoval Pavlovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na bezpečnostní konferenci v Mnichově s projevem, ve kterém se zaměřil na paralely mezi současnou ruskou agresí a historickými událostmi 20. století. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin se pokouší o scénář velmi podobný tomu z roku 1938. Podle Zelenského doufá Kreml v to, že si podmaní část Ukrajiny stejně, jako tehdy nacistický diktátor Adolf Hitler získal část Československa díky Mnichovské dohodě.