Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna času v roce 2024 bude poslední? Polsko se rozhodlo, že to ukončí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Polská lidová strana (PSL) opětovně vznesla požadavek na zrušení střídání času. Strana oznámila, že hodlá využít polské předsednictví v Evropské unii, které začne v roce 2025, k prosazení tohoto záměru. Přesun na zimní čas, které letos proběhne v noci ze soboty na neděli 27. října, by tak podle PSL mohlo být jedním z posledních. 

Poslanec PSL a náměstek ministra rozvoje a technologií Krzysztof Paszyk podle serveru RMF24 uvedl, že změna času je silně kritizována jak v Polsku, tak v ostatních evropských zemích.

„Chceme přerušit dlouholetou nečinnost v této oblasti, která přetrvává navzdory snahám europoslanců,“ zdůraznil Paszyk. Lidovci podle něj plánují využít předsednictví v EU k tomu, aby podzimní posun času v tomto roce byl poslední.

Poslanec Marek Sawicki připomněl, že v průzkumu Evropského parlamentu před dvěma lety se 90 % Evropanů vyslovilo pro zrušení změn času. Také věří, že vztahy premiéra Donalda Tuska s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen pomohou urychlit proces schvalování rozhodnutí o zrušení sezónních změn času v Radě Evropské unie.

Debata o smyslu změn času v EU probíhá již několik let. Konzultace Evropské komise z roku 2018 ukázaly, že 84 % z 4,6 milionu respondentů bylo pro zrušení změn času, což vedlo Komisi k návrhu na jejich odstranění. Proces byl však přerušen kvůli pandemii.

Podle odborníků střídání času negativně ovlivňuje biologické rytmy, zdraví, a může mít i negativní ekonomické dopady. Střídání času má v současnosti významné náklady zejména v logistice, kde dochází ke komplikacím v pracovní směně a systémových přenosech dat ve finančních transakcích.

Střídání času bylo původně zavedeno evropskými státy ve 20. století za účelem úspory energie, zejména v době války a během ropné krize v 70. letech. 

Témata:  změna času Polsko

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 11:20

Novinky o zdraví Jany Bouškové. Vydra prozradil, jak probíhá rehabilitace

Na populárním pořadu Prostřeno se od pondělí podepíše, že z pracovního procesu vypadla Jana Boušková. Volba jejího manžela při výběru dočasného záskoku padla na jinou nositelku stejného křestního jména Janu Paulovou. Diváky ale samozřejmě zajímá, jak na tom je tradiční průvodkyně pořadem, na kterou jsou zvyklí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy