reklama

Členové vládní poradní skupiny pro nové a nastupující respirační virové hrozby (NERVTAG), kteří se zabývají novou variantou viru, sdělili, že se tato forma stává rychle hlavním kmenem šířeným na jihu Británie a brzo bude v celé zemi.

"Věříme, že se tato forma předává snadněji než ostatní formy viru, které se v Británii vyskytují," řekl šéf NERVTAG a profesor nových infekčních chorob Peter Horby. Jeho kolega z tohoto poradního orgánu, epidemiolog Neil Ferguson, dodal, že se novou formou mohou snadno nakazit děti. "Neurčili jsme žádnou příčinnou souvislost, ale soudíme tak ze získaných údajů," dodal Ferguson.

Informace o šíření zmutované formy viru SARS-CoV-2, která se podle vědců šíří snadněji než původní, vyvolaly obavy v ostatních zemích. Až čtyři desítky jich uzavřely pro Brity své hranice a Británie kvůli tomu zpřísnila protikoronavirová opatření.

Další členka NERVTAG, viroložka Wendy Barclayová, řekla, že změny na zmutovaném viru usnadňují jeho vstup do lidských buněk, což znamená, "že děti jsou ohrožené stejně jako dospělí". "Nakazí se větší množství dětí," dodala Barclayová.

reklama