Trump zatím neuvedl, jak by chtěl nové pravomoci využít. Řekl jen, že se na své právo dané zákonem přijatým v 50. letech 20. století v čase korejské války rozhodl odvolat "pro případ, že bude potřeba". Zákon dává prezidentovi pravomoc "urychlit a rozšířit dodávky prostředků od amerického průmyslu na podporu vojenských, energetických, vesmírných a bezpečnostních programů", uvádí na svých stránkách americký úřad pro krizové situace (FEMA).

Prezident rovněž prohlásil, že americké ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst do konce dubna pozastaví vyhošťování nájemníků a lidí, kteří nejsou schopni splácet své hypotéky. Řada Američanů se totiž kvůli přijatým krizovým opatřením ocitla bez příjmů, poznamenává AP.

Viceprezident Mike Pence, který vede vládní krizový štáb pro boj s koronavirem, vyzval Američany, aby odložili neurgentní operace a umožnili tak nemocnicím vypořádat se s přílivem pacientů trpících nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Trump zároveň poznamenal, že vláda objednala "tisíce a tisíce" plicních ventilátorů, které jsou potřeba pro lidi s těžkým průběhem onemocnění.