Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zradikalizovaný mladík pobodal muže v Perthu, australská policie ho zastřelila

Western Australia Police Force
Western Australia Police Force
Foto: X/@WA_Police

Podle policie a premiéra Západní Austrálie byl šestnáctiletý radikalizovaný chlapec zastřelen policií poté, co v neděli na veřejnosti zaútočil nožem na jednu osobu. Tuto událost informovaly agentury AFP a Reuters.

Podle premiéra Západní Austrálie Rogera Cooka jeden z policistů zastřelil teenagera, poté co se proti nim rozběhl, když jednu osobu poranil. Zraněná osoba byla hospitalizována a její stav je stabilizován, informovala agentura Reuters.

"Podle dostupných informací se teenager radikalizoval online," uvedl Cook. "Vypadá to, že jednal sám a na vlastní pěst," dodal během televizního přenosu tiskové konference.

Policie obdržela v noci na neděli telefonát, ve kterém mužský hlas varoval, že se chystá spáchat „násilné skutky“. Volající však neuvedl své jméno ani místo, kde se nachází, sdělil policejní komisař plukovník Blanch.

O několik minut později však policie obdržela další hovor na tísňovou linku, který informoval, že ve Willertonu, jižním předměstí města Perth, pobíhá po parku muž s nožem.

Během zásahu zachytily policejní kamery, jak teenager odmítl výzvy zasahujících policistů, aby odložil nůž, uvedl Blanch. Policisté na útočníka dvakrát vystřelili taserem, ale "oba výstřely neměly plný očekávaný účinek".

"Muž dále postupoval proti třetímu policistovi ozbrojenému střelnou zbraní, který na něj jednou vypálil a smrtelně ho zranil," doplnil Blanch.

Teenager v důsledku zranění v nemocnici později zemřel.

Chlapec, ozbrojený kuchyňským nožem, byl středem pozornosti úřadů již před sobotním útokem, který se odehrál pozdě večer, poté co na něj upozornili znepokojení členové místní muslimské komunity. Muž, který byl pobodán do zad, je podle úřadů stabilizovaný v nemocnici.

Tento incident následoval po nedávném obvinění několika chlapců ze strany policie Nového Jižního Walesu v souvislosti s pobodáním biskupa asyrské církve dne 15. dubna. Jen několik dní předtím jeden čtyřicetiletý muž ubodal šest lidí v nákupním centru nedaleko pláže Bondi Beach v Sydney.

V Austrálii, která patří mezi nejbezpečnější země světa, jsou útoky střelnými zbraněmi nebo nožem vzácné. "Jsme mírumilovná země a v Austrálii není místo pro násilný extremismus," prohlásil australský premiér Anthony Albanese v reakci na tento útok.

Témata:  Austrálie policie Austrálie

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy