Dokument nicmémě obsahuje detaily o vyšetřování Trumpa, který je podezřelý, že odvezl do svého soukromého sídla tajné spisy a nechal si je i poté, co odešel z Bílého domu.

"Vláda vede kriminální vyšetřování nezákonného přemístění a skladování tajných dokumentů v nepovolených prostorech," stojí ve zprávě.

Vyšetřování iniciovala únorová zpráva amerického národního archivu ministerstvu spravedlnosti o tom, že instituce obdržela 15 krabic s dokumenty, které se nacházely v Trumpově rezidenci Mar-a-Lago. V nich bylo skoro 200 tajných spisů, z nichž polovina s označením tajné a velmi tajné. Podle vyšetřovatelů se dalo předpokládat, že obsahovaly tajné informace o americké obraně.

Většina odtajněného dokumentu FBI, který má 38 stránek, je začerněna. Soud to povolil, aby nepoškodil vyšetřování. Ministerstvo spravedlnosti se totiž obávalo, že zveřejnění všech informací by mohlo vést k prozrazení totožnosti některých svědků a k jejich zastrašování. "A jak dodal soud, tyto obavy nejsou v tomto případě, jen hypotetické," dodalo ministerstvo. Dokument mimo jiné obsahuje i dopis Trumpova advokáta, kde se proti vyšetřován ohrazuje.

Zveřejněná zpráva vyšetřovatele sloužila jako podklad pro žádost o domovní prohlídku. Neobsahuje tedy informace o srpnové domovní prohlídce a o dalším vyšetřování. Federální soudce ji nechal zveřejnit kvůli nebývalému zájmu o kauzu.

Prohlídka podle vyšetřovatelů měla pomoci určit, zda tajné dokumenty opustily Bílý dům a byly skladovány v místech, kde to není povolené, zjistit, zda se v Mar-a-Lago nenacházejí další tajné dokumenty, a odhalit osoby, které s dokumenty manipulovaly. Během prohlídky FBI zabavila další krabice, kde podle předchozích informací vyšetřovatelé rovněž nalezli spisy s některým stupněm utajení.

Americké ministerstvo spravedlnosti prošetřuje možné porušení tří zákonů, mimo jiné zákona o špionáži, který zakazuje držení informací o národní obraně, a také zákona o zatajování, ničení nebo falšování záznamů s úmyslem mařit vyšetřování.