Tam dnes prezident Joe Biden položil věnec při chmurné připomínce, která se konala za deště, napsala agentura AP. Ceremonie v New Yorku se účastní viceprezidentka Kamala Harrisová a v Pensylvánii bude Bidenova choť Jill.

Při atentátech, při nichž teroristé použili unesená letadla, přišlo o život téměř 3000 lidí a USA po nich zahájily boj proti teroristům v Afghánistánu, odkud své vojáky stáhly po dvou desetiletích loni. K útokům se přihlásila teroristická síť Al-Káida.

V USA se výročí připomíná čtením jmen obětí, po celé zemi se pořádají vigilie, zapalují se svíčky.

Biden má u Pentagonu promluvit. Do budovy ministerstva obrany narazilo letadlo a zahynulo tam 64 lidí.

Jill Bidenová má mluvit ke shromážděným v pensylvánském Shanksville, kde spadlo jedno z letadel po potyčce cestujících s únosci. O život přišlo 44 lidí.

Další dvě letadla zničila obě věže Světového obchodního střediska v New Yorku. Tam se chystá Harrisová s manželem, ale podle tradice zde při této příležitosti politici nemluví. Akce se zaměřuje na oběti a pozůstalé, jména mrtvých se čtou nahlas.

Kulaté výročí připadlo na loňské září, ale poznamenalo ho chaotické stahování Američanů z Afghánistánu provázené násilím, napsala AP. Někteří z pozůstalých mají pocit, že sounáležitost, která Američany po útocích spojila, se nyní vytrácí. Bezpečnostní služby zaměřené po útocích na boj proti terorismu, nyní považují za stejně naléhavé ohrožení pocházející z domácího extremismu.