Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvyšujete jaderné napětí, obvinila Čína alianci AUKUS

Taktická jaderná puma B61
Taktická jaderná puma B61
Foto: U.S. Air Force photo by Airman 1st Class Devan Halstead

Čínský ministr zahraničí Wang Yi obvinil země zapojené do bezpečnostního paktu AUKUS z vyvolávání rozporů a zvyšování rizika šíření jaderných zbraní v oblasti jižního Tichomoří. Informovala o tom agentura AFP.

Wang ostře kritizoval obrannou dohodu, která umožní USA a Velké Británii vybavit Austrálii ponorkami s jaderným pohonem.

Během své návštěvy Papuy-Nové Guineje s cílem posílit vztahy s touto dlouholetou australskou spojencem Wang varoval, že třístranná dohoda AUKUS "je v rozporu" se smlouvou o zákazu jaderných zbraní v regionu jižního Tichomoří.

V posledních letech se Peking snaží omezit vliv USA a Austrálie v této oblasti, včetně Papuy-Nové Guineje.

Tichomořské ostrovy, ačkoliv mají malý počet obyvatel, jsou bohaté na přírodní zdroje a nacházejí se na geostrategické křižovatce, která by mohla hrát strategickou roli v případě jakéhokoli vojenského konfliktu ohledně Tchaj-wanu.

Austrálie, Velká Británie a USA založily v září 2021 třístranný bezpečnostní pakt AUKUS s cílem posílit bezpečnost v indo-pacifickém regionu. Tento pakt umožňuje sdílet různé, včetně tajných, informací o pokročilých technologiích, včetně vývoje jaderných ponorek. Cílem paktu je také omezit čínskou vojenskou expanzi v asijsko-tichomořské oblasti.

Hlavním cílem paktu AUKUS je poskytnout pomoc Austrálii, která se chystá vybudovat flotilu silných ponorek s jaderným pohonem, což je zároveň jedna z největších vojenských modernizací této země. 

Témata:  Čína jaderné zbraně

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy