Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Musk má další plány, za tunel pro hyperloop utratí miliardy

Vizualizace dopravní kapsle systému Hyperloop uvnitř tubusu
Vizualizace dopravní kapsle systému Hyperloop uvnitř tubusu
Foto: Elon Musk

Chicago - Společnost Elona Muska Boring Co zaměřená na ražbu dlouhých tunelů získala v rámci investičního financování od investorů kapitál 112,5 milionu dolarů (2,3 miliardy Kč), 90 procent od samotného Muska. Firma to uvádí ve zprávě pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

Investičního kola se účastnilo 31 nejmenovaných investorů, podle společnosti jde kromě Muska o první zaměstnance Boring Co.

Společnost má vybudovat tunely pro vysokorychlostní transportní systém hyperloop, který má cestující a náklad přepravovat v kapslích podtlakovými trubkovými tunely. S konceptem hyperloop přišel vizionář Musk v roce 2013.

Zhruba před pěti měsíci Musk oznámil, že Boring Co se bude ucházet o financování, výstavbu a provoz vysokorychlostního tunelu mezi centrem Chicaga a místním letištěm. Náklady se odhadují na miliardu dolarů na míli (1,6 kilometru). Loni v říjnu pak vydaly marylandské úřady podmíněný souhlas s výstavbou tunelu z Baltimoru do Washingtonu.

Do impéria Elona Muska patří rovněž výrobce automobilů Tesla Inc a vesmírná společnost SpaceX. Časopis Forbes odhaduje Muskovo jmění na 19,3 miliardy dolarů.

Témata:  Elon Musk hyperloop ekonomika

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 14:40

"Chci jet na fakultu a střílet." Policie řešila na Nový rok dramatický případ

Patnáct minut stačilo policistům na dopadení nebezpečného muže, který na tísňové lince vyhrožoval útokem na vysoké škole. Navíc tvrdil, že někoho zabil a má u sebe zbraň. Strážci zákona muže rychle vypátrali a zadrželi, jeho partnerka skončila v péči záchranářů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.