reklama

"K řešení incidentu byl narychlo sestaven tým odborníků, který pracuje na obnovení poskytování všech služeb systému Galileo. Příčiny incidentu zároveň začíná analyzovat skupina pro vyhodnocování anomálií (Anomaly Review Board). K obnově poskytování všech služeb by mělo dojít v následujících hodinách," řekla Rezková dnes odpoledne.

Podle nedělního sdělení GSA byl příčinou výpadku služeb satelitního navigačního systému "technický problém spojený s pozemní infrastrukturou".

Potíže mohou mít například meteorologové, kteří satelity využívají pro předpovídání počasí. 

Galileo je evropský globální satelitní systém, který by díky celkem 30 satelitům ve vesmíru měl být přesnější při určování polohy než americký konkurenční systém GPS. V současnosti je na oběžné dráze 26 satelitů, čtyři další by měly být vypuštěny do konce příštího roku.

Podle údajů agentury používalo v závěru loňského roku službu přes 400 milionů lidí po celém světě, z toho asi 700.000 v Česku.

Centrála Galilea sídlí v Praze a je jedinou agenturou EU se sídlem v České republice. Technologická centra agentury se nachází v německém Oberpfaffenhofenu u Mnichova a nizozemském Noordwijku.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama