Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Toyota investuje miliardu dolarů do umělé inteligence

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.autoroad.cz

Tokio - Japonský výrobce automobilů Toyota Motor Corporation chce do pěti let vyvinout systémy pro podporu řízení, jejichž součástí by byla umělá inteligence (AI). Investuje jednu miliardu dolarů

Koncept, který by automobilům umožnil "myslet", konat a při vykonávání úhybných manévrů zčásti převzít ovládání vozu od řidičů, je klíčovým prvkem v úsilí Toyoty, která chce do olympijských her v Tokiu v roce 2020 vyrobit auto, jež by bylo schopno řídit se na silnicích samo, napsala agentura Reuters.

Zatímco v současných systémech pro podporu řízení se pro vyhýbání se překážkám, jako jsou chodci nebo jiná auta, využívají převážně obrazové snímače, vývojáři v Toyota uvažují o řešení, které by zahrnovalo AI, řekl šéf nově vytvořeného vývojářského střediska Toyoty Gill Pratt.

"Inteligence auta by vymyslela plán úhybného manévru... V podstatě by byla něco jako anděl strážný, sešlapávala by plynový pedál, ovládala volant a používala brzdu souběžně s vámi," uvedl také Pratt.

Toyota loni na podzim uvedla, že její nový výzkumný institut utratí v příštích pěti letech miliardu dolarů.

Témata:  Toyota auto Roboti

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.