slintavka a kulhavka

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.

Marek Výborný

Slintavka a kulhavka na hranicích s Českem: Stát zavádí první opatření, dotknou se dopravy

Domov

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

Aktuálně se děje

1. srpna 2025 11:13

Je to podvod, čílí se Jaromír Soukup. Jde mu o ostře sledovanou kauzu

Není pochyb o tom, že Jaromír Soukup je zaneprázdněný. Kolem jeho osoby se toho totiž v posledních měsících děje mnoho. Přesto si kontroverzní podnikatel našel čas na nečekaný comeback. Trvalo to déle než rok. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy