Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká ekonomika podle FED v létě expandovala jen mírně

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Washington - Americká ekonomika v červenci a srpnu vykazovala jen slabý růst, objevily se však mírné náznaky mzdových tlaků u vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed). Měnový výbor Fedu ke zprávě přihlédne tento měsíc, až se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice.

Ve většině z 12 měnových distriktů Fedu však celkově zůstávají mzdové tlaky poměrně nízké a očekává se, že stejné to bude i v příštích měsících. Slabé mzdové tlaky nejsou příznivou zprávou pro Fed, který se snaží zvýšit úrokové sazby. Přestože je americký trh práce blízko plné zaměstnanosti, ekonomové stále čekají na známky vyššího růstu mezd a inflace.

Ekonomika rostla skromným nebo mírným tempem v osmi distriktech. To je zpomalení ve srovnání s předchozí zprávou, což může způsobit, že členové měnového výboru Fedu budou při rozhodování o zvýšení úrokových sazeb obezřetnější, upozornila agentura AP. V předchozí zprávě byl růst skromný nebo mírný v 11 distriktech.

Témata:  Fed USA ekonomika

Související

Aktuálně se děje

16. března 2026 8:31

StarDance jako provokace. Expremiér vytáhl taneční show jako argument

Velké emoce v posledních doprovázejí debatu kolem České televize, kterou se rozhodl opustit moderátor Václav Moravec. Svérázně se do diskuze zapojil i jeden bývalý premiér. Svými slovy naznačil, že StarDance nepatří na obrazovky veřejnoprávní televize. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Těžké ráno pro Evropu. Nafta i plyn zdražují, některé měny slábnou

Prvotní reakce evropských burz na víkendový úder USA a Izraele na Írán spočívá zejména v oslabování evropských měn vůči dolaru, ale překvapivě i izraelskému šekelu, dále pak v dramatickém vzestupu velkoobchodních cen zemního plynu či nafty a v neposlední řadě ve výrazném růstu akcií četných energetických společností a zbrojovek, mezi nimiž však chybí dvě největší české burzovně obchodované společnosti, ČEZ a Czechoslovak Group, které obchodování naopak zahájily poklesem.