Nejnovější statistické údaje však již tuto situaci mohly změnit, napsala agentura Reuters.

"Řada zúčastněných navrhla, že pokud bude ekonomika pokračovat v rychlém pokroku směrem k cílům měnového výboru, mohlo by být vhodné v určitém okamžiku na nadcházejících zasedáních začít jednat o plánu úpravy tempa nákupu dluhopisů," píše se v zápisu ze zasedání měnového výboru, které se konalo 27. a 28. dubna. Někteří ale poznamenali, že bude pravděpodobně ještě nějaký čas trvat, než ekonomika učiní podstatný další pokrok směrem ke splnění cílů maximální zaměstnanosti a cenové stability.

Měnový výbor na schůzce nechal úrokové sazby na téměř nule a zavázal se, že bude pokračovat v nákupu státních dluhopisů a cenných papírů jištěných hypotékami v objemu 120 miliard USD (2,5 bilionu Kč) měsíčně, dokud nebude dosažen podstatný další pokrok ke splnění cílů u zaměstnanosti a inflace.

Naději na oživení ale zkalila nepříznivá zpráva o zaměstnanosti za duben, která přišla po zasedání Fedu. Na příštím zasedání v červnu budou bankéři hodnotit nejen tuto zprávu, ale také zprávu za květen, upozornila agentura Bloomberg.

V posledních týdnech některé investory znepokojily obavy z vyšší inflace kvůli růstu cen komodit. Kritici Fedu také tvrdí, že jeho mimořádně uvolněná měnová politika v kombinaci s masivními fiskálními stimuly přináší riziko přehřátí ekonomiky.

V komentářích k inflaci představitelé Fedu uvedli, že růst poptávky spolu s napjatými dodávkami v některých oblastech pravděpodobně v blízké budoucnosti zvýší inflaci nad dvě procenta. Podle zápisu se řada bankéřů domnívá, že problémy s dodávkami nemusí být vyřešeny rychle, což by mohlo zvýšit tlak na ceny i v příštím roce. Nicméně dlouhodobější inflační očekávání zůstávají podle mnohých blízko stanoveného cíle.

Měnový výbor na svém dubnovém zasedání neaktualizoval prognózu ekonomického vývoje. To se chystá učinit až na příštím zasedání 15. a 16. června.

reklama