Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika stabilně roste, vede se jí lépe než EU

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Ekonomický růst, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Česká ekonomika stabilně rostla i v prvním pololetí letošního roku. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 2,8 %. Jde o silnější růst, než vykázala EU jako celek. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Hrubý domácí produkt i hrubá přidaná hodnota ČR vzrostly ve 2. čtvrtletí shodně o 0,9 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziroční růst HDP činil 2,6 % a HPH 2,7 %. 

„Ekonomice se dařilo díky mimořádně úspěšnému zahraničnímu obchodu a spotřebě domácností. Na rozdíl od investic, které výrazně podpořily růst v loňském roce," uvedla Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Pokračující meziroční růst spotřeby domácností byl podpořen rostoucí průměrnou mzdou, rekordní zaměstnaností i přetrvávající vysokou spotřebitelskou důvěrou, informuje czso.cz. V případě tvorby kapitálu se na rozdíl od 1. čtvrtletí naplno projevil úbytek dotací z fondů EU, což vedlo zejména k poklesu investic do ostatních budov a staveb.

„Stavebnictví ve 2. čtvrtletí meziročně pokleslo o 5,5 %. Naopak zpracovatelský průmysl se držel v dobré kondici. Hrubá přidaná hodnota se zvýšila i ve všech hlavních odvětvích služeb," doplňuje analytik ČSÚ Jiří Kamenický.

Tuzemské ekonomice se ve 2. čtvrtletí dařilo lépe než EU28. Unijní růst byl meziročně na úrovni 1,8 %, což je o 0,8 procentního bodu horší výsledek než v případě samotného Česka. I z pohledu mezičtvrtletního tempa byl růst národního hospodářství rychlejší, a to o 0,5 p.b. „Česká ekonomika se tak dál drží mezi třetinou nejrychleji rostoucích členských států. Významněji rostla meziročně ve 2. čtvrtletí například ekonomika Rumunska, Slovenska nebo Španělska," uvádí Jaroslav Sixta, ředitel sekce makroekonomických statistik ČSÚ.

Celkově by ekonomika měla podle analytiků za celý letošní rok vykázat růst o 2,3 až 2,5 procenta.

Témata:  ekonomika HDP ČR Český statistický úřad (ČSÚ)

Související

Aktuálně se děje

23. května 2026 17:51

22. května 2026 20:32

Štefan Margita a poděkování Hance. Koncert potřeboval vstřebat

Štefan Margita má za sebou jeden z největších večerů profesní kariéry. Zatímco v pátek v O2 areně jej sledovaly tisíce lidí, nikdo z nich už nevěděl, co se odehrávalo po koncertu. Správnou odpověď mohl prozradit jen sám operní pěvec. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Nákup hotové firmy místo zakládání nové: Kdy se to vyplatí a na co si dát pozor?

Zakládání nové společnosti zabere čas, energii a v určitých oborech i měsíce čekání na různá povolení. Existuje ale alternativa, o které mnoho podnikatelů neví – koupě již existující společnosti. Tento přístup má svá jasná pravidla a výhody, ale také rizika, kvůli kterým není vhodný úplně pro každého. V tomto článku se na celý proces nákupu hotové firmy podíváme prakticky a objektivně.