Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová naděje pro Česko: Írán a Kuba mají velký exportní potenciál

Dovoz a vývoz zboží
Dovoz a vývoz zboží
Foto: Pixabay

Brno - Írán a Kuba jsou aktuálně dvě země s velice dobrým exportním potenciálem pro české výrobce. Na ekonomickém fóru v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně to dnes prohlásil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

Možnosti v Íránu se otevřely poté, co byly zrušeny mezinárodní sankce uvalené dříve kvůli jadernému programu. S Kubou Česko po téměř 30 letech obnovilo diplomatické styky na úrovni velvyslanců, což by mělo pomoci ekonomické spolupráci.

"Po letech je možné se vrátit na trh do Íránu, kde má Československo velmi dobré jméno. Tamější trh je nenasycený a bude hledat zahraniční investice. Otázkou zůstává, jak velké mohou být, protože pořád platí omezení pro přesun peněz," řekl Tlapa.

Předseda představenstva státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka zmínil velkou příležitost pro české automobilky, protože se očekává, že v brzké době se na íránském trhu prodá jeden až 1,5 milionu aut.

Na Kubě je podle Tlapy potřeba být nohama na zemi, protože ekonomika je podfinancovaná a nedostatek peněz zatím brzdí případné investiční záměry. "Nicméně menší a středně velké zakázky jsme schopni profinancovat," řekl náměstek.

Procházka doplnil, že na Kubě už mají české podniky rozjednané investice v potravinářském průmyslu, společně se zahraničními partnery v energetice a strojírenství. Konkrétně zmínil také investici kopřivnické automobilky Tatra.

Český export loni dosáhl 3,9 bilionu korun a letos se očekává překonání čtyř bilionů. Denně tak jde o více než deset miliard korun. Loni se například zvýšil vývoz do Irska o 44 procent. Výrazně vzrostl i do zemí v okolí Česka. Velice dobře se také vyvíjí export do USA. Naopak velmi obtížný je vývoz do řady zemi Afriky či Jižní Ameriky.

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Írán Kuba dovoz a vývoz

Související

Aktuálně se děje

10. června 2026 20:48

Za střelbu v Poleradech hrozí taxikáři až 10 let, ozřejmila policie

Policie pokročila s případem víkendové střelby ve středočeských Poleradech. Kriminalisté kvalifikovali případ jako pokus o zabití. Střílel taxikář, jemuž teď hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Muž je vyšetřován na svobodě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

KFC, ilustrační fotografie.

Komentář

Tvrdý restart KFC v Česku. Firma hraje vabank za desítky milionů, říká expert

Česko dnes na trhu rychlého občerstvení zažívá situaci, kterou tuzemský maloobchod nepamatuje. Nadnárodní řetězec KFC se rozhodl k radikálnímu kroku: úderem ranní otevírací doby nechal zamčené dveře všech svých 140 poboček po celé České republice. Provoz se plošně zastavil. Zaměstnanci místo smažení kuřat fasují školící manuály a programátoři narychlo nahazují nový digitální systém pro kontrolu bezpečnosti potravin.