Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát odškodné kvůli akciím zkrachovalé společnosti Setuza platit nemusí, rozhodl soud

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Městský soud v Praze dnes zamítl žalobu firmy Český olej, která se domáhala odškodnění přes sto milionů korun kvůli tomu, že od ní stát neodkoupil akcie zkrachovalé společnosti Setuza.

Firma žádá odškodné po Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu (PGRLF) a ministerstvu financí. Tvrdí, že od něj měly odkoupit balík akcií Setuzy, které Český olej vlastnil v květnu 2006. V uvedené době sice byl oficiálním vlastníkem akcií, soud však o devět let později rozhodl, že transakce, díky které firma akcie získala, byla neplatná.

Podle zástupce Českého oleje Vladimíra Chláda byl proto většinovým vlastníkem Setuzy stát, který je prostřednictvím institucí vlastnil, a měl Českému oleji učinit nabídku, že od něj akcie odkoupí.

"Když někdo nabude akcie a soud pak rozhodne, že byl převod neplatný, tak se přece nemůže domáhat po tom, kdo byl v právu, nějaké náhrady,"oponoval zástupce ministerstva financí Michal Štancl.

"Žalobci nelze přisvědčit z mnoha důvodů," odůvodnila své dnešní rozhodnutí soudkyně Lenka Dolejší. Česká konsolidační agentura (ČKA), kterou nahradilo ministerstvo financí, podle ní například nemohla v květnu 2006 vědět, že je zprostředkovaně vlastníkem akcií Setuzy.

Témata:  Setuza Ministerstvo financí České republiky

Aktuálně se děje

28. dubna 2026 20:11

OBRAZEM: S Janem Potměšilem se loučili herci i obyčejní lidé. Kondolence stále přibývají

Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s jedinečným hercem Janem Potměšilem. Umělec, jehož kariéru i osobní život zásadně poznamenal vážný úraz během sametové revoluce, zemřel 16. dubna. Bylo mu rovných 60 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Unipetrol

Komentář

Bude to mít vliv na Česko? Polsko se chystá mimořádně zdanit Orlen

Tuskova polská vláda chce daň z mimořádných zisků Orlenu a dalších energetických společností zavést co nejdříve. Daň má vynést přes 4 miliardy zlotých (přes 23 miliard korun). Varšava si od ní slibuje, že pokryje náklady spjaté se snížením spotřební daně a DPH na pohonné hmoty, které činí zhruba 1,6 miliardy zlotých měsíčně.