Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britsko-unijní obchodní dohoda prý může vznikat až deset let

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Londýn - Dojednání obchodní dohody mezi Evropskou unie a Londýnem může trvat až deset let. Její osud je navíc poměrně nejistý.

Myslí si to britský velvyslanec při EU Ivan Rogers, který se svým názorem neformálně seznámil premiérku Spojeného království Theresu Mayovou, napsal dnes zpravodajský portál BBC.

Rogers, který za předchozího premiéra Davida Camerona vedl jednání o nové podobě vztahů mezi Londýnem a Bruselem, podle BBC varoval ministry vlády Mayové, že celounijní shody na obchodní dohodě může být dosaženo až v polovině 20. let.

Britský kabinet přitom opakovaně hovořil o tom, že dohoda může být hotová ještě během dvouletého výstupového procesu z EU.

O možném dlouholetém vyjednávání s EU o obchodování hovořil Rogers s britskými ministry v říjnu. Tehdy zároveň varoval, že zůstává otevřené, zda dohoda vůbec přečká ratifikační proces.

Témata:  EU Brexit Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

24. února 2026 5:00

Počasí o víkendu bude značit definitivní příchod jara

Víkendové počasí v závěru února přinese proměnlivou oblačnost a jarní teploty, které se budou šplhat nad deset stupňů Celsia.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Nová podoba Trumpových cel. Čemu ode dneška podléhá vývoz z Česka?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dneškem zavádí globální plošné clo ve výši 10 procent, usiluje přitom o to, aby tato sazba činila 15 procent. Sazba 15 procent představuje maximální možnou sazbu dočasné náhražky takzvaných recipročních cel, která zneplatnil Nejvyšší soud USA v pátek minulý týden. Zavedení této globální plošné sazby je přechodným opatřením – zákon jej bez souhlasu Kongresu umožňuje maximálně na 150 dní – a stojí na jiném právním základě, než na jakém stála zmíněná cla reciproční.