Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda by měla snížit daně a zjednodušit daňový systém, volá ODS

Petr Fiala řeční na 24. kongresu ODS
Petr Fiala řeční na 24. kongresu ODS
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Poslanecká sněmovna bude na nadcházející schůzi schvalovat vládní daňový balíček. Občanští demokraté opakovaně předkládali návrhy na snížení některých daní a zjednodušení daňového systému. "Vládní většina vždy naše návrhy zamítla," uvedla opoziční ODS v tiskové zprávě.

Nyní, když se české ekonomice daří, podnikatelé a zaměstnanci odvádí dobrou práci, by jim vláda měla konečně co nejvíce usnadnit a zjednodušit pracovní podmínky. Jestliže není schopna vybrané peníze využít, měla by je nechat lidem.

„Jsem velmi rád, že se české ekonomice daří. Bohužel ale vláda nedokáže tento hospodářský růst využít ve prospěch našich občanů. Za ušetřené peníze by mohla zvednout úroveň školství a vzdělání, lépe zaplatit dobré učitele, zlepšit kvalitu zdravotnictví a rychlost léčby, investovat do stavby dopravní infrastruktury atd. Nic z toho nedělá, dobu prosperity promarňuje," uvedla předseda ODS Petr Fiala.

"Stát není firma ani Andreje Babiše ani premiéra Sobotky. A smyslem jejich práce není vybrat od lidí co nejvíce daní a pak se tím chlubit. Smyslem je zlepšovat podmínky pro život. Když už vláda není schopna vybrané peníze investovat do lepších služeb, měla by tedy snížit daně. Nechat peníze občanům. Daňový systém zjednodušit. Jestliže chci od občanů vybrat více peněz, musím jim za ně něco nabídnout. Když to vláda nedokáže, měla by raději nechat peníze lidem,“ připomněl Fiala.

„Několikrát jsme ve sněmovně navrhovali snížení nebo rušení některých daní a zjednodušení daňového systému. Vládní většina nás ale vždy přehlasovala, ať už se to týkalo zrušení daně z nabytí nemovitosti, silniční daně nebo zjednodušení DPH v podobě dvou sazeb (10 a 19 %). Jsem ale moc rád, že pan ministr Babiš dnes sám přichází s některými opatřeními na snížení daní pro naše občany. Měl k tomu sice už mockrát příležitost, ale neudělal to. Nicméně jsme si u pana ministra zvykli, že často a rád mění názory v duchu ‚kam vítr, tam plášť‘, proto věřím, že při schvalování daňového balíčku ukáže, že to myslí vážně,“ doplňuje předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.

Témata:  ODS Petr Fiala daně

Související

Aktuálně se děje

24. února 2026 5:00

Počasí o víkendu bude značit definitivní příchod jara

Víkendové počasí v závěru února přinese proměnlivou oblačnost a jarní teploty, které se budou šplhat nad deset stupňů Celsia.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Nová podoba Trumpových cel. Čemu ode dneška podléhá vývoz z Česka?

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dneškem zavádí globální plošné clo ve výši 10 procent, usiluje přitom o to, aby tato sazba činila 15 procent. Sazba 15 procent představuje maximální možnou sazbu dočasné náhražky takzvaných recipročních cel, která zneplatnil Nejvyšší soud USA v pátek minulý týden. Zavedení této globální plošné sazby je přechodným opatřením – zákon jej bez souhlasu Kongresu umožňuje maximálně na 150 dní – a stojí na jiném právním základě, než na jakém stála zmíněná cla reciproční.