Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podraží elektronika? Prodejci varují před silnějším dolarem

Americký dolar (USD)
Americký dolar (USD)
Foto: Pixmac

Praha - Očekávané posílení dolaru se v letošním roce může podepsat na vyšších cenách nových modelů elektroniky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Ekonomové předpokládají, že kurzy dolaru a eura se v dalších měsících vyrovnají. Americká měna by mohla v dalších měsících zpevnit k 27 korunám.

Na těchto hodnotách byla naposledy na jaře 2004. Na jaře loňského roku se dolar obchodoval za 23,60 korun. Nyní se kurz pohybuje kolem 25 korun. Analytik banky Creditas Roman Koděra očekává, že v prvním pololetí dolar zpevní k hranici 26,70 korun. Cena elektroniky by podle něj mohla mírně růst, nejvíce se toto zdražení dotkne novinek.

"Aktuálně ještě v obchodech doznívá vlna vánočních slev a tak přímý dopad uvidíme až na konci prvního čtvrtletí, kdy ceny za únor a březen budou reflektovat aktuální stav na trhu včetně kurzových změn," dodal analytik.

Obchodníci podle něj také částečně čekají na ČNB, která by měla opustit svůj měnový závazek, což se posléze projeví do kurzu koruny.

Témata:  ekonomika elektrospotřebiče USD (americký dolar) ceny zboží

Související

Aktuálně se děje

25. května 2026 14:10

Helena Vondráčková si vyzkoušela Eden. Tohle asi fotbaloví fanoušci nečekali

Fotbal a Helena Vondráčková? Uplynulý víkend ukázal, že tohle spojení může fungovat. Slavná zpěvačka se totiž v neděli představila na stadionu pražské Slavie, kde se slavil zisk mistrovského titulu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

KFC, ilustrační fotografie.

Komentář

Tvrdý restart KFC v Česku. Firma hraje vabank za desítky milionů, říká expert

Česko dnes na trhu rychlého občerstvení zažívá situaci, kterou tuzemský maloobchod nepamatuje. Nadnárodní řetězec KFC se rozhodl k radikálnímu kroku: úderem ranní otevírací doby nechal zamčené dveře všech svých 140 poboček po celé České republice. Provoz se plošně zastavil. Zaměstnanci místo smažení kuřat fasují školící manuály a programátoři narychlo nahazují nový digitální systém pro kontrolu bezpečnosti potravin.