reklama

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v prosinci vzrostla na rovná dvě procenta z listopadových 1,5 procenta, což byl podle statistiků nejvyšší meziroční růst cen od prosince 2012. V průměru za celý loňský rok spotřebitelské ceny vzrostly o 0,7 procenta, což je nejvíc za poslední tři roky.

V loňských průmyslových cenách se odrazil stejně jako o rok dřív celosvětový vývoj cen ropy. Chemické výrobky tak ve srovnání s rokem 2015 zlevnily o 6,1 procenta, stejným tempem se snížily ceny těžby a dobývání. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu klesly o 4,1 procenta a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o dvě procenta. O 1,3 procenta se meziročně zvýšily ceny vody.

V samotném prosinci meziroční pokles cen zmírnil. Zlevnila těžba a dobývání o 5,1 procenta, klesly ceny elektřiny, plynu, chemických látek a výrobků. Ceny za rafinované ropné produkty vzrostly, stejně jako za vodu a potraviny.

Ve srovnání s listopadem ceny v průmyslu vzroslty o půl procenta a stavebních prací podle odhadů o 0,1 procenta. V zemědělství ceny klesly o 0,4 procenta a tržní služby pro podnikatele zlevnily o 0,9 procenta.

Za celý loňský rok ceny zemědělských výrobců byly v průměru nižší o 4,9 procenta, ceny stavebních prací se zvýšily o 1,1 procenta a tržních služeb v podnikatelské sféře o 0,1 procenta.

Vývozní ceny se proti listopadu 2015 snížily o 1,4 procenta, dovozní ceny klesly o rovné procento. Meziměsíčně naopak ceny v zahraničním obchodě vzrostly - ve vývozu o půl procenta a v dovozu o 0,8 procenta.

reklama