reklama

Čistá ztráta podniku se tak více než zdesetinásobila z 38 miliard jenů v předchozím roce, píše list The Wall Street Journal. Provozní ztráta ve finančním roce, který skončil 31. března, dosáhla 719 miliard jenů.

Toshiba loni přiznala rozsáhlé nesrovnalosti v účetnictví. Ukázalo se, že od fiskálního roku 2008/2009 nadhodnotila svůj zisk o celkem 155 miliard jenů. Účetní skandál byl v Japonsku největší od účetních manipulací firmy Olympus z roku 2011. Toshibu to přinutilo k restrukturalizaci, rozsáhlým odpisům v americké jaderné divizi Westinghouse a odprodejům majetku; firma už také oznámila, že zruší 14.000 pracovních míst.

Minulý týden vedení podniku navrhlo jmenovat novým generálním ředitelem šedesátiletého Satošiho Cunakawu, bývalého šéfa divize zdravotnických přístrojů.

Současný šéf Masaši Muromači stanul v čele konglomerátu loni v červenci poté, co jeho předchůdce a dalších několik nejvyšších představitelů firmy po účetním skandálu podali rezignaci. Muromači dal ale najevo, že neplánuje zůstat ve funkci dlouho.

reklama