Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Daniel Křetínský kupuje plzeňskou Škoda Transportation

Škoda T. vyrobila pro Slovenské dráhy (ZSSK) moderní vícesystémovou lokomotivu Škoda 109 E
Škoda T. vyrobila pro Slovenské dráhy (ZSSK) moderní vícesystémovou lokomotivu Škoda 109 E
Foto: Škoda Transportation

Praha - Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského údajně koupí plzeňskou strojírenskou skupinu Škoda Transportation. Podle odhadů by cena měla přesáhnout deset miliard korun.

"Jednání se vedou zhruba půldruhého měsíce. Prodej může být velice rychlý," řekl týdeníku Euro jeden z akcionářů plzeňské firmy. Podle něj by Škodovka mohla být v Křetínského rukou do konce roku. Mladá fronta Dnes uvedla, že od získání Škody dělí Křetínského jen převod kupní částky. Mluvčí EPH a Škoda Transportation Daniel Častvaj a Lubomíra Černá informace odmítli komentovat.

Zájem o skupinu i s jejími dceřinými firmami před časem projevila mimo jiné čínská společnost Railway Rolling Stock Corporation (CRRC).

Skupina Škoda Transportation je největší firmou zabývající se dopravním strojírenstvím ve střední a východní Evropě. Patří do ní plzeňské firmy Škoda Transportation, Škoda Electric a Movo, ostravská Škoda Vagonka, Pars Nova Šumperk a pražský výrobce výkonové elektroniky Poll. V Maďarsku je to podnik Ganz-Škoda, v Novosibirsku výrobce motorů Sibelektroprivod, v Německu Škoda Transportation Deutschland.

Loni skupina vykázala meziroční pokles tržeb o 14 procent na 15,7 miliardy korun, ale téměř trojnásobný nárůst čistého zisku na 1,571 miliardy.

Témata:  EPH ŠKODA TRANSPORTATION a.s. ekonomika Daniel Křetinský

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 15:22

Meghan si připomněla narození dcery. Jak vyvolávala její příchod na svět?

Návrat vévodkyně Meghan na sociální sítě znamená i to, že s ní a princem Harrym mohou lidé daleko lépe slavit narozeniny jejich potomků. Ve středu měla čtvrté narozeniny jejich dcera Lilibet. Meghan si to připomněla po svém. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Analýza

Bulharsko míří do eurozóny, proč jiné státy ne? Konvergenci přitom zvládly i země mimo EU

Bulharsko se chystá vstoupit do eurozóny a od příštího roku vymění své tradiční leva za euro. Podle ekonomů jde o logické vyústění letitého měnového výboru, který pevně svázal bulharskou měnu s eurem. Přijetí eura ale není pro všechny evropské státy samozřejmostí. Zatímco Velká Británie ještě před brexitem euro odmítala a dnes Švédsko, Česko, Maďarsko a Polsko jeho zavedení odkládají, jiné státy euro používají, přestože nejsou členy EU.