Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo má dominantní postavení na českém trhu? IKEA tvrdí, že privilegia nemá

Ikea
Ikea
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) u dřeva zneužívá své dominantní postavení na trhu Evropské unie. Firma to dnes odmítla a uvádí, že odebírá méně než dvě procenta celkové roční těžby dřeva v Česku.

"IKEA odebírá méně než dvě procenta z celkové roční těžby dřeva v ČR. Usilujeme o to, abychom se dřevem zacházeli při výrobě co nejefektivněji, a dokázali tak vyrobit výrobky v co nejlepší kvalitě a zároveň z malého objemu materiálu využít co nejvíce. Roční objem dřeva, který IKEA z ČR odebírá, ukazuje na to, že IKEA nemá v ČR dominantní postavení na trhu," sdělil dnes manažer pro lesní hospodářství IKEA Mikhail Tarasov.

Podle něj nyní společnost už nyní globálně v 77 procentech vyrábí produkty pouze z recyklovaného dřeva nebo právě s certifikací FSC. Do roku 2020 by mělo jít o 100 procent.

Požadavek na FSC certifikaci, kterou jsou v ČR označena asi dvě procenta lesů, zatímco konkurenční PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) 70 procent, nemá podle Tarasova nikoho vylučovat. "Naopak je to o tom, aby se do něj zapojilo co nejvíce subjektů a abychom se společně podíleli na pozitivním dopadu na lidi a planetu," dodal Tarasov.

Podle vyjádření FSC dodavatelé pro společnost IKEA neapelují na firmu, ale na vládu a ministerstva, aby se část státních lesů certifikovala FSC. "Ty jsou kapacitou jediným českým lesním vlastníkem, který množství certifikované suroviny může dodat. Podnět ke Generálnímu ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise je tak spíše gólem do vlastní branky v situaci, kdy více než každá třetí koruna za vytěžené české dřevo mizí bez přidané hodnoty za hranicemi," uvedla organizace.

Problémem podle ní není to, že IKEA vyžaduje FSC certifikaci, ale že ostatní certifikace nemají vyhovující standardy. "PEFC totiž, na rozdíl od FSC, zprávy z lesních auditů nemá veřejně přístupné. A i v případě většího množství informací o nelegální činnosti, certifikáty neodebírá, jak ukázala nedávná kauza nelegální těžby koncernu Schweighofer v Rumunsku. Těžko se divit, pokud totiž v rámci trvale udržitelného lesního hospodaření certifikujete jadernou elektrárnu nebo diskotéku a supermarket, jako se to stalo PEFC v Francii, důvěryhodnosti to nepřidává," dodala FSC. Obě dvě certifikace jsou dobrovolné.

Témata:  Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Ikea dřevo

Související

Aktuálně se děje

27. dubna 2026 11:29

Květnové změny v důchodech. Svátky ovlivní to, kdy vám dorazí peníze

Česko dnes vstoupilo do nového kalendářního týdne, který má jen čtyři pracovní dny. Víkend se nám prodlouží o páteční státní svátek, což bude platit i příští týden. Pro některé důchodce to zároveň znamená, že se jim jednorázově změní výplatní termíny penzí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Retail media: Zlatý důl e-commerce, který spousta značek stále ignoruje

Většina značek dnes stále řeší stejné otázky: jak přivést na web více lidí, jak snížit cenu za klik nebo jak zvýšit výkon kampaní. Jenže mezitím se přímo před očima otevírá prostor, kde zákazník už dávno je, a hlavně tam přichází s jasným úmyslem nakoupit. Retail media není žádná novinka z učebnic marketingu, ale praktický nástroj, který se rychle posouvá do centra dění. A kdo ho zatím přehlíží, dost možná nechává peníze ležet na stole.