Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzské firmy podepsaly kontrakty za miliardy eur s Indií

Indie, ilustrační foto
Indie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Dillí/Paříž - Francouzské a indické společnosti uzavřely dnes během návštěvy prezidenta Emmanuela Macrona v Indii smlouvy v hodnotě 13 miliard eur.

Podrobnosti o uzavřených obchodních dohodách prezidentova kancelář neuvedla. Sdělila nicméně, že Francie bude v Indii investovat asi 200 milionů eur.

Dohodu o výstavbě šesti jaderných reaktorů v západoindickém Džajtápuru uzavřel a francouzská EDF a indická společnost NPCIL. Jednání o výstavbě jaderných reaktorů nové generace v Indii trvají už roky. Podle agentury Reuters však není zřejmé, zda firmy uzavřely předběžnou dohodu nebo pevný kontrakt.

Dohodu v Indii podepsala také společnost Safran, která bude dodávat motory indické firmě SpiceJet, a Suez, jenž bude modernizovat vodovodní systém v jižní Indii. Smlouvu o spolupráci uzavřely i plynárenské firmy Air Liquide a Sterlite.

Témata:  Francie Indie

Související

Aktuálně se děje

5. února 2026 9:15

Tajná oslava Laďky Něrgešové. Kamarádky přišly osobně pogratulovat

Po Ivaně Gottové neutajila oslavu kulatých padesátin ani Laďka Něrgešová, která měla 50. narozeniny v pondělí. Významné jubileum provázejí velké emoce, protože oblíbená moderátorka loni přiznala boj s vážnými zdravotními problémy. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Proč je benzin stále dražší, když ropa zlevňuje? Expert vysvětluje

V červenci 2008 stála ropy Brent na světových trzích i přes 140 dolarů za barel. V průměru v tom měsíci se prodávala za zhruba 135 dolarů za barel. Benzín se přitom ve stejném měsíci prodával v Česku průměrně za 32,40 Kč/l. V lednu 2026 se ropa za prodávala průměrně za zhruba 65 dolarů za barel. Benzín však vyšel v ČR průměrně na 33 Kč/l. Cena ropy je tedy ani ne poloviční, avšak benzín přesto o zhruba 60 haléřů na litr dražší. Jak to?