Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uber rozšiřuje svůj byzbys? Kupuje firmu Jump provozující sdílení elektrokol

Cyklostezky
Cyklostezky
Foto: Adam Mráček / INCORP images

San Francisco - Firma Uber Technologies se dohodla na koupi společnosti Jump Bikes nabízející sdílení elektrokol. Tento trh nyní roste zhruba o 20 procent ročně a v roce 2020 by se jeho hodnota měla pohybovat od 3,6 miliardy eur do 5,3 miliardy eur (zhruba 91 až 134 miliard Kč).

Hodnotu transakce Uber nezveřejnil. "Jsme odhodláni spojovat v rámci aplikace Uber různé druhy dopravy, abyste si mohli vybrat nejrychlejší a cenově nejdostupnější způsob, jak se dostat tam, kam potřebujete," uvedl šéf Uberu Dara Khosrowshahi.

Společnost Jump Bikes byla založena v roce 2008 a své služby nabízí ve 40 městech v šesti zemích. 

"Uber se zaměřuje tímto směrem zčásti proto, že je to rychle rostoucí sektor. Zároveň se však připravuje na dobu, kdy nebudeme vlastnit auta," řekl BBC profesor David Bailey z Aston Business School. "Samořízená vozidla přicházejí a ve velkých městech v budoucnosti nebude třeba vlastnit auto," dodal.

Témata:  ekonomika Taxi Uber

Související

Aktuálně se děje

6. června 2025 13:38

Nová metoda podvodníků na WhatsAppu. Zpráva se tváří jako od kamaráda

S podvody na komunikační platformě WhatsApp se v poslední době roztrhl pytel. Uvědomují si to i sami podvodníci, což ukazuje jejich nová metoda, na kterou upozornila policie. V případě, že ji dotyčný odhalí, hrozí mu ztráta účtu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Analýza

Bulharsko míří do eurozóny, proč jiné státy ne? Konvergenci přitom zvládly i země mimo EU

Bulharsko se chystá vstoupit do eurozóny a od příštího roku vymění své tradiční leva za euro. Podle ekonomů jde o logické vyústění letitého měnového výboru, který pevně svázal bulharskou měnu s eurem. Přijetí eura ale není pro všechny evropské státy samozřejmostí. Zatímco Velká Británie ještě před brexitem euro odmítala a dnes Švédsko, Česko, Maďarsko a Polsko jeho zavedení odkládají, jiné státy euro používají, přestože nejsou členy EU.