Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané a Číňané naváží obchodní dialog

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: COMEFLEX CONSULTING

Peking - Čína a Spojené státy dosáhly shody v některých oblastech svých obchodních sporů, stále však přetrvávají relativně velké neshody v oblastech jiných. S odvoláním na informace čínského ministerstva obchodu to dnes uvedla tisková agentura Nová Čína, podrobnosti však neposkytla. Obě strany se podle ní zavázaly vyřešit obchodní spory prostřednictvím dialogu.

Zástupci obou zemí jednali o zvýšení vývozu z USA do Číny, o obchodu se službami, ochraně práv duševního vlastnictví a o tom, jak vyřešit používání cel a necelních opatření, tedy jiných opatření než cel, která omezují obchod mezi zeměmi.

"Obě strany si uvědomují, že v některých otázkách existují stále velké rozdíly a že musejí pokračovat v práci, aby dosáhly dalšího pokroku," řekl po setkání čínský vicepremiér Liou Che. Nyní by měl být vytvořen postup pro další jednání o příslušných tématech.

"Dosavadní dílčí informace naznačují, že zatím neexistují konkrétní kroky, které by bylo možné podniknout ke zmírnění obchodního napětí. V tomto ohledu jednání (mezi Čínou a USA) nezmírňuje obavu ohledně růstu regionu," komentoval výsledky analytik Andy Ji z Commonwealth Bank of Australia. Hlavní konzultant společnosti Agriculture Consultancy Shanghai Li Čchiang ale označil zprávy v zásadě za vítězství, protože je to lepší než obchodní válka.

Americký ministr financí Steven Mnuchin novinářům po schůzce řekl, že jednání s čínskými zástupci bylo velmi dobré. Víc se ale nechtěl k situaci vyjadřovat.

Americký prezident Donald Trump kritizuje Čínu za údajné krádeže amerického duševního vlastnictví a vysoké obchodní přebytky. Hrozí, že uvalí cla na dovoz čínského zboží do USA v hodnotě kolem 150 miliard dolarů (3,2 bilionu Kč) ročně. Peking již představil své plány na odvetná opatření a na finančních trzích panují obavy, že spor mezi těmito dvěma největšími ekonomikami světa přeroste v obchodní válku.

List The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na dokumenty vydané před jednáním uvedl, že americká delegace žádala Čínu, aby do roku 2020 snížila obchodní přebytek se Spojenými státy o 200 miliard USD a snížila cla na všechny produkty na úroveň, která nebude překračovat výši cel uvalených Spojenými státy. Delegace také požádala Čínu, aby zastavila subvence pro vyspělé technologie. Podle WSJ čínští představitelé považují návrh za nepoctivý.

Témata:  Čína USA ekonomika obchody peníze

Související

Aktuálně se děje

5. února 2026 8:28

Zdeněk Svěrák letos oslaví kulatiny. Existuje plán pro narozeninový den

Česko letos oslaví významné jubileum jedné z nejvýraznějších postav naší umělecké scény. Zdeněk Svěrák sice bude mít devadesátiny až v březnu, ale Český rozhlas se rozhodl na ně upozornit už nyní. Chystá totiž jednu zajímavou akci. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Proč je benzin stále dražší, když ropa zlevňuje? Expert vysvětluje

V červenci 2008 stála ropy Brent na světových trzích i přes 140 dolarů za barel. V průměru v tom měsíci se prodávala za zhruba 135 dolarů za barel. Benzín se přitom ve stejném měsíci prodával v Česku průměrně za 32,40 Kč/l. V lednu 2026 se ropa za prodávala průměrně za zhruba 65 dolarů za barel. Benzín však vyšel v ČR průměrně na 33 Kč/l. Cena ropy je tedy ani ne poloviční, avšak benzín přesto o zhruba 60 haléřů na litr dražší. Jak to?