Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český HDP pořád poroste přes 3%, růst ale zpomalí

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Londýn 4. května (ČTK) - Růst hrubého domácího produktu (HDP) České republiky v letošním roce zpomalí na 3,6 procenta a v příštím roce tempo růstu klesne na 3,2 procenta. Ve výroční analýze věnované České republice to dnes předpověděla mezinárodní ratingová agentura Moody's. Je tak o něco optimističtější než Evropská komise, podle jejíž čtvrteční prognózy letošní růst dosáhne 3,4 procenta a příští rok 3,1 procenta. Loni vykázala česká ekonomika růst o 4,4 procenta.

Moody's uvedla, že růst české ekonomiky by měl být podporován silnou domácí poptávkou. Export by měl těžit z příznivého hospodářského vývoje klíčových obchodních partnerů a silná poptávka ve stavebnictví by spolu s vyšším využíváním peněz z fondů Evropské unie měla podpořit růst investic. Ekonomiku však podle agentury budou brzdit potíže s nedostatkem pracovních sil.

Agentura předpokládá, že míra nezaměstnanosti letos klesne na 2,5 procenta z loňských 2,9 procenta. V příštím roce by měla zůstat na letošní úrovni. Moody's upozornila, že téměř 44 procent výrobců nyní označuje nedostatek pracovních sil za hlavní faktor omezující produkci.

Moody's minulý měsíc zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky ze stabilního na pozitivní. Signalizovala tím možné zvýšení ratingu ze současné úrovně A1. Rating je důležitým vodítkem pro investory. Ukazuje jim zejména, jaká je pravděpodobnost, že ten který úvěr bude řádně a včas splacen.

Témata:  ekonomika HDP ČR Moody´s peníze

Související

Aktuálně se děje

16. května 2026 12:34

Neví, co se stane. Maroš Kramár promluvil o dalším dítěti

Maroš Kramár sice má v 67 letech už svůj věk a už je také dědečkem, přesto se poměrně nedávno dočkal dalšího potomka s výrazně mladší partnerkou. Úspěšný slovenský herec navíc nevylučuje, že by mohlo přijít ještě další dítě. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Nákup hotové firmy místo zakládání nové: Kdy se to vyplatí a na co si dát pozor?

Zakládání nové společnosti zabere čas, energii a v určitých oborech i měsíce čekání na různá povolení. Existuje ale alternativa, o které mnoho podnikatelů neví – koupě již existující společnosti. Tento přístup má svá jasná pravidla a výhody, ale také rizika, kvůli kterým není vhodný úplně pro každého. V tomto článku se na celý proces nákupu hotové firmy podíváme prakticky a objektivně.