Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Apple mění plán: obří datové centrum v Irsku nebude

iPhone 7
iPhone 7
Foto: Apple

Dublin - Americká technologická společnost Apple zrušila plán na výstavbu datového centra v Irsku, do nějž hodlala investovat 850 milionů eur (21,6 miliardy Kč). Příčinou je protahování schvalovacího procesu, které projekt blokovalo déle než tři roky, uvedl dnes výrobce telefonů iPhone.

Apple oznámil plán na vznik datového centra ve městě Athenry v západní části Irska v únoru 2015. Někteří tamější obyvatelé si ale u soudů stěžovali, že projekt poškodí životní prostředí. Irský vrchní soud sice v říjnu žalobu proti výstavbě zamítl, ale Apple nechtěl riskovat výsledek chystaných odvolání.

Irská vláda připravuje změny ve schvalovacích zákonech, aby postup schvalování urychlila. Datová centra by tak měla být nově zahrnuta do kategorie strategické infrastruktury. Každé desáté pracovní místo v Irsku vytvářejí nadnárodní společnosti typu Applu. V povolování výstavby datových center spatřuje kabinet prostředek, jak je v zemi udržet, napsala agentura Reuters.

Apple začne tento měsíc splácet irské vládě daňový nedoplatek v objemu 13 miliard eur (více než 330 miliard Kč). Doplacení daní předloni nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové výhody.

Témata:  Apple Irsko EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

17. března 2026 11:25

Češi možná zapomněli. Před lety stála paliva v přepočtu do dnešních cen mnohem více

Výrazně rostoucí cena pohonných hmot v Česku je sice tématem těchto dní, v historickém ohlédnutí však bývaly i mnohem „dražší“, tedy alespoň v reálném vyjádření, které je však rozhodující z hlediska dopadu na peněženky domácností a rozpočty firem. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Americký dolar

Těžké ráno pro Evropu. Nafta i plyn zdražují, některé měny slábnou

Prvotní reakce evropských burz na víkendový úder USA a Izraele na Írán spočívá zejména v oslabování evropských měn vůči dolaru, ale překvapivě i izraelskému šekelu, dále pak v dramatickém vzestupu velkoobchodních cen zemního plynu či nafty a v neposlední řadě ve výrazném růstu akcií četných energetických společností a zbrojovek, mezi nimiž však chybí dvě největší české burzovně obchodované společnosti, ČEZ a Czechoslovak Group, které obchodování naopak zahájily poklesem.