Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit bez dohody by Británii zruinoval. Přišla by o šest procent HDP

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Odchod z Evropské unie bez dosažení přechodné obchodní dohody by Británii ve srovnání se setrváním v EU připravil o zhruba šest procent hrubého domácího produktu (HDP), tedy o přibližně čtyřletý hospodářský růst. Předpověděl to dnes Mezinárodní měnový fond (MMF).

Fond ve své dnešní zprávě poukázal na důležitost včasné dohody s EU, která by poskytla firmám i zaměstnancům čas na přizpůsobení se novým vztahům mezi Británií a zbytkem unie.

Přechodná obchodní dohoda by podle MMF hospodářskou újmu způsobenou Británii brexitem snížila zhruba na polovinu. Šéfka MMF Christine Lagardeová již před dvěma měsíci varovala, že britská ekonomika v příštím roce bez dosažení dohody o brexitu klesne.

Britská premiérka Theresa Mayová podporuje přechodnou dohodu, která by zachovala volný obchod se zbožím, ale nikoli se službami. Podle MMF by takováto dohoda Británii ve srovnání se setrváním v EU připravila o zhruba tři procenta HDP, napsala agentura Reuters.

Témata:  Velká Británie Brexit

Související

Aktuálně se děje

31. července 2026 19:22

31. července 2026 8:28

Kordula Stropnická nejde ve stopách maminky. Zřejmě nenaváže ani na Agátu

Kordula Stropnická se narodila do rodiny, kde se fantazii - alespoň co se týká zaměstnání - nekladou žádné meze. Maminka je slavnou herečkou, nevlastní sestra si našla jinou cestu k penězům. Jakým směrem míří dospívající dívka? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

IKEA

IKEA chystá bláznivé soutěže: V obchodě se poběží maraton, Češi si budou moci odnést zboží zdarma

Navštívit obchodní dům s nábytkem IKEA nemusí představovat pouze zdlouhavé nakupování, ale i neobvyklý sportovní zážitek. V britské pobočce se totiž uskuteční vůbec první oficiální maraton vedený výhradně v prodejních prostorách. S myšlenkou uspořádat takový závod přišel Jay McCardle, který se organizování běžeckých akcí na netradičních místech věnuje dlouhodobě.