reklama

Jednání o investicích byla na programu cest prezidenta Miloše Zemana do Číny od samého začátku, už při první z nich v říjnu 2014 uzavřeli čeští zástupci s čínskými partnery řadu smluv a memorand. Mezi nimi bylo zejména ohlášení strategické spolupráce mezi česko-slovenskou investiční skupinou J&T a čínskou společností CEFC. Číňané měli získat třetinový podíl v J&T Bance, za což měli zaplatit asi 19,4 miliardy korun. Navíc své investice přislíbili zdvojnásobit až na 38 miliard Kč.

Obchod CEFC s J&T sice nakonec nedopadl podle představ, i kvůli nesouhlasu ČNB, celkové investice této společnosti nicméně přesáhly 1,5 miliardy eur (skoro 39 miliard Kč). CEFC koupila podíly v několika firmách. Získala téměř stoprocentní podíl ve fotbalovém klubu SK Slavia Praha, stoprocentní podíl ve stadionu v Edenu, stoprocentní podíl ve strojírenském a metalurgickém podniku ŽĎAS Žďár nad Sázavou nebo podíly v cestovní kanceláři Canaria Travel a společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group.

Tyto obchody, mezi kterými byl také vstup CEFC do mediálních firem Médea Group a Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa, byly oficiálně podepsány v září 2015 v Šanghaji během Zemanovy druhé návštěvy Číny. Zeman tehdy během pětidenní cesty do Číny odhadl první investiční vlnu čínské CEFC na deset miliard korun.

Původně soukromá skupina CEFC loni kvůli vysokému zadlužení upadla do problémů. Zakladatel firmy Jie Ťien-ming, který se stal honorárním poradcem českého prezidenta Zemana, dokonce skončil ve vězení. Po překotném vývoji na jaře 2018, kdy se Číňané dostali do ostrého sporu s J&T, výkon akcionářských práv nad CEFC Europe převzala CITIC Group, která je státní firmou. Letos koncem března CITIC Group dokončila akvizici 100procentního podílu ve společnosti CEFC Europe.

Hospodářské otázky se probíraly i během třetí Zemanovy návštěvě Číny v květnu 2017. Krátce po jejím skončení pak čínská technologická společnost Huawei oznámila, že v dalších pěti letech v ČR plánuje investovat 360 milionů dolarů (v tehdejším kurzu 8,6 miliardy Kč). O záměrech firmy Huawei mluvil koncem letošního ledna prezident při schůzce s premiérem Andrejem Babišem, jež se týkala varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle kterého představují produkty Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní riziko.

Podpora hospodářských vztahů obou zemí byla hlavním tématem i minulé cesty prezidenta Zemana do Číny, která se uskutečnila v listopadu loňského roku. Prezident se zúčastnil zahájení dovozního veletrhu v Šanghaji a zahájil i česko-čínské podnikatelské fórum. Během návštěvy bylo podepsáno několik dohod a memorand, například v leteckém průmyslu, telekomunikacích či cestovním ruchu.

Česko-čínské obchodní fórum bylo také důležitou součástí návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice, která se uskutečnila v březnu 2016. Podepsáno tehdy bylo na tři desítky obchodních dohod v celkovém objemu 10,9 miliardy eur (v tehdejším kurzu 294,5 miliardy Kč), z toho třetina se měla uskutečnit v roce 2016 a zbytek do roku 2020. Investice do ČR měly dosáhnout 8,6 miliardy eur (v tehdejším kurzu 231,8 miliardy Kč), český export do Číny pak 2,3 miliardy eur (v tehdejším kurzu 62,7 miliardy Kč).

Mezi dohodami z března 2016 byly například investice CEFC (týkaly se skupiny J&T, firmy ŽĎAS nebo agentury Invia), ale i podnikání Škody Auto v Číně nebo memorandum o porozumění mezi českým výrobcem Aircraft Industries a vedením Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang o prodeji 20 letadel L-410 za 111 milionů eur (2,9 miliardy Kč) do roku 2020, které počítalo i s výrobou strojů v Číně. Uzavřena byla také rámcová dohoda o spolupráci mezi Čínskou rozvojovou bankou a Českou exportní bankou.

Loading...
reklama